Bosna Savaşı’nın tartışmalı ismi serbest

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

En az üç Bosnalının işkenceyle ölümünden sorumlu tutulan Abdiç, 2003 yılında Hırvatistan’da 20 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Abdiç cezasının üçte birini çektikten sonra tutulduğu cezaevinden tahliye edildi.

Bir süre Hırvatistan’da dinleneceğini belirten Abdiç, doğum yeri Velika Kladuşa’ya dönerek ticaret yapacağını söyledi.

Bir dönem Bosna’nın en zengin adamı olan Fikret Abdiç, 1992-95 Bosna Savaşı’nda Saraybosna’daki merkezi hükümete karşı ayaklanarak, ülkenin kuzeybatısında özerk bir bölge kurdu. Boşnaklara karşı savaşan Abdiç’in denetimindeki özerk bölgede, kurulan kamplarda 5 bine yakın Bosnalı Müslüman tutulmuştu.

İSYAN EDEREK ÖZERK BÖLGE KURDU

Bosna Savaşı öncesi ve sonrasında ülkesinin en tartışmalı isimlerinden biri olan Fikret Abdiç, Eski Yugoslavya’da bir gıda şirketinin müdürlüğünü yapıyordu.

Şirket 1987 yılında iflasını açıkladığında ülkenin en büyük skandallarından biri patlak verdi. Yolsuzlukla suçlanan Abdiç hapis cezasına çarptırıldı. Bosna Savaşı’nın başlamasıyla birlikte ise merkezi hükümete isyan ederek Bosna’da özerk bir bölge kurmuştu.

NTV


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.