Bulgaristan Cumhurbaşkanı, komünizm döneminde ölenleri andı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, da komünizm döneminde ülkesinde rejim nedeniyle hayatını kaybedenler için düzenlenen anma törenine katıldı. 1 Şubat “Komünizm’de Ölenleri Takdir ve Anma Günü” dolayısıyla yapılan etkinliğe komünizm zamanında yaşamını yitirenlerin bazı yakınları da katıldı.

Tören, komünizm döneminde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mozole önünde gerçekleşti. Anma Günü, eski cumhurbaşkanlarından Jelyu Jelev ve Pertır Stoyanov’un önerisi ve 2011 yılında Bakanlar Kurulu’nun kabulü ile bu yıl ikinci kez gerçekleşmiş oldu.

Anma töreninde konuşan Plevneliev, her ne pahasına olursa olsun özgürlüklerin ve demokrasinin korunması gerektiğini söyledi. “Toplumumuzun kurulduğu değerleri kabul etmek için yakın tarihimizi anlayabilmemiz şart. Bu anlayış bağımsızlığa, adalete ve barışa giden yoldur.” dedi.

Mozoloye çelenk de bırakan Plevneliev, 1 Şubat 1945’te ülkenin tanınmış simalarından olan ve Halk Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırılan 147 kişiyi de anmadan geçmedi. Plevneliev ayrıca, “Geçmişte kalmış yaraları eşmeden ileriye gitme arzumuza rağmen, komünizm gerçeği hatıralarımızda, aile ve toplumun hatıralarında canlı. Yaşanmış olaylar unutulmamalı.” şeklinde konuştu. Plevneliev, Komünizm’de Ölenleri Takdir ve Anma Günü”nün toplumu bölmeyeceğini, daha da birleştireceğini sözlerine ekledi.

CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.