Bosna Hersek’in ‘en eski Müslüman mezarlığı’ gün yüzüne çıkarılıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’de zamanın ve savaşların toprak altına ittiği, 15. yüzyıl sonlarına ait olduğu düşünülen, ülkedeki en eski Müslüman mezarlığı başlatılan arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkartılıyor.

Bosna Hersek’in Foça şehrindeki Ustikolina kasabasında keşfedilen ve ülkedeki en eski Müslüman mezarlığı olarak bilinen kabristan, eski haline kavuşmayı bekliyor.

15. yüzyıl sonlarına ait olduğu düşünülen, ülkedeki en eski Müslüman mezarlığı, başlatılan arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkarılmaya başlandı.

Bosna Savaşı’nda (1992-1995) Sırpların yaptığı yıkımla en büyük hasarı alan ve büyük bölümü toprak altında kalan kabristanda 20’den fazla mezar yer alıyor.

OSMANLI DÖNEMİNDEN SİVİLLER VE ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER GÖMÜLÜ

Osmanlı akıncılarının bulunduğu şehitliğe de komşu olan ve Osmanlı döneminden siviller ile üst düzey yöneticilerin gömülü bulunduğu kabristanda, Bosna Hersek’te benzerine az rastlanır ufak oda tipi mezarlar da bulunuyor.

Yapılan kazılarda 1. Dünya Savaşı’ndan kalma bir mermi kovanı ortaya çıkarken, yıkıma uğramış akıncı şehitliğinin çevresinde ise Sırpların savaşta kazdığı hendek bulunuyor.

 

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş