Borisov ve Merkel, AB Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesi’ni ele aldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’nın Aachen kentinde düzenlenen Uluslararası Charlemagne Ödül Töreni’ne katıldıktan sonra görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede Hükümet başkanları, Sofya’da yapılacak Avrupa Birliği (AB) Komisyonu-Batı Balkanlar Zirvesini ele aldı. Borisov, “Bulgaristan, Balkan ülkeleri arasındaki bağlantıların bir sonraki AB Konseyi Dönem Başkanlıklarının da önceliği olması için aktif olarak çalışmaya devam edecek” diye kaydetti.

Borisov’un ifadelerine göre, bazı ülkeler arasındaki bireysel sorunlardan dolayı gerginliklere rağmen, liderleri büyük hedefin AB olduğunun farkındadırlar.

Başbakan, Avrupa’da istikrar ve refahı sağlamak için bölgedeki ülkeler arasında ulaşım, altyapı ve dijital bağlantıların önemini belirtti.

Borisov, ”Bence biz bunu yapmalıyız – bu ülkelerdeki insanların AB ve bizin onların yanında olduğumuzu hissetmeleri lazım” dedi.

Almanya Başbakanı, Bulgaristan Başbakanı’nın Batı Balkanlar halkının hayatlarını iyileştirmek için somut ve gerçek şeyler beklediğini ve istediği yönündeki görüşünü tamamen paylaştığını belirtti.

Angela Merkel, Başbakan Boyko Borisov’un bölgedeki ülkelerin Avrupa Birliği’ne entegrasyonuna yönelik attığı adımları mutlak bir başarı olarak niteledi.

Merkel, ” Batı Balkanlar teması kolay bir öncelik değildi, ama sen, Boyko, harika bir iş çıkardın ve bu konuda bir arabulucu olmalısın” diye kaydetti.

Görüşmede Başbakan, Avrupa Komisyonu’nun Bulgar nakliyecilerini ilgilendiren Hareketlilik Paketi’ndeki tartışmalı önerilerini gündeme getirdi. Ülkemizde ulaştırma sektörünün GSYİH’nın yüzde 15’ini oluşturduğuna ve yeni düzenlemelere ilişkin önerilerin kabul edilmesi halinde ülkemizin yılda 16 milyar leva kaybedeceğini belirtti.

Borisov, yeni düzenlemelerden Bulgaristan’da 100 binden fazla ailenin etkileneceğini ve çoğunlukla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin iflasın eşiğine geleceğini vurguladı. Başbakan ayrıca, konuyu bir telefon görüşmesinde daha detaylı tartışmayı kabul eden dün Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı görüşmede de gündeme getirdiğini söyledi.

Angela Merkel, Bulgaristan’ın endişelerini anladığını ve tüm AB ülkeleri için kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş