Borisov: Türkiye’nin güçlü bir lideri var

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği için kriterleri yerine getirdiğinde, kendilerinin, “Üyeliğe hoş geldin” diyeceklerini söyledi.

İnternet üzerinden yayın yapan BGNS haber ajansına demeç veren Borisov, AB’nin tüm aday ülkelere uyguladığı birtakım kriterler bulunduğunu anımsatarak, “Bu kriterlere uyan her bir ülke ya AB’ye katılır ya da kendisine belirli bir statü verilir. Türkiye, Avrupa Birliği’nin kriterlerini yerine getirdiğinde biz de kendisine ‘Üyeliğe hoş geldin’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin üyeliğinin “AB ortamında geniş kapsamlı bir görüşme konusu” olduğunu, bu görüşmeler yapıldığında Bulgaristan’ın olumsuz bir tavır almadığını kaydeden Borisov, “AB üyeliği çok yönlü uzun bir yolculuk demektir. Türkiye aynı zamanda bizim komşumuz, Asya’ya açılan kapımızdır ve bundan dolayı bizim tüm altyapı projelerimiz aslında Türkiye ile ortak altyapı projeleri sayılır” dedi.

Borisov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz şu sıralarda yük trenlerinin 160 kilometre hızla gidebileceği demir yolu yapıyoruz. Sırplar, sınırın öteki tarafından aynısını yaparak, kendi demir yolu hatlarının elektrik sistemini kuruyorlar. (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan, Boğazın altından demir yolu tüneli yapıyor. Başka bir deyişle, Pekin–Londra eksenini düşünürsek, demir yolu ağından mal ve yük transferi ortamında biz de bölgemizin verimli bir parçası olabilmemizin önemi daha da artıyor. Biz Kapıkule’ye doğru Meriç otoyolunun yapımını sürdürüyoruz. Türkler de öteki taraftan otoyollarını tamamlıyorlar. Böylece muazzam bir TIR akışı sağlanacak. Bir TIR’ın geçiş ücreti 600 avro. Otoban yetersizliğimizden dolayı bu kamyonlar Yunanistan ve İtalya üzerinden geçiş yaparlar. Oysa ülkemizden geçen her bir araç maddi bir gelir sağlayabilir. Türkiye bizim için daima ilgi çekici bir ülke olur: Biz onun Avrupa kapısıyken, o bizim Asya kapımızdır.”

-BAŞBAKAN ERDOĞAN-

Başbakan Boyko Borisov, Türkiye–Bulgaristan siyasi ilişkilerini değerlendirirken, “Türkiye’nin, programı ve hedefleri net olan, güçlü bir lideri var. Bu lider Başbakan Erdoğan’dır” diye konuştu.

Bulgaristan–Türkiye ilişkilerinin karşılıklı saygıya dayalı olduğunu ifade eden Borisov, şöyle konuştu:

“Bizim politikacılarımız ve onların (Türkiye’nin) Başbakanı arasında çağdaş bir dostluk yaşanıyor. Eylülde kendisi birkaç saatliğine Bulgaristan’ı ziyaret edecek. Bu ziyaret bizim için çok ilgi çekici. Resmiyetin ötesinde, bu tür görüşmelerde ilk elden çok önemli şeyler öğreniyoruz. Beraberce oturup, Avrupa, Amerika ve Arap dünyasındaki politikayı gözden geçiriyoruz. Partimiz ve hükümetimizin olumlu yönlerinden biri de budur: İyi komşuluk ve aktif diyalog yoluyla her bir girişim iş sektörüne yeni emek potansiyeli açar.”

Türkiye’nin “güçlü ekonomi, düzgün yapılandırılmış bir iş sektörü ve iyi bir üretimi” olduğunu kaydeden Borisov, şöyle konuştu:

“Bu ülkenin (Türkiye) jeostratejik konumu tüm Arap dünyasında lider rolü oynamasını sağlar. Mısır ve Suriye’de olup bitenlere bakın. Libya ve Tunus’a bakın. Buralarda istikrarsızlık, dengesizlik, iç savaşlar yaşanıyor. Ancak Türkiye, güçlü devlet yönetimiyle özellikle Suriye konusunda bölgede etkin bir rol oynuyor.”

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.