Borisov, AB Konseyi Başkanı Michel ile bir araya geldi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı görüşmede şunları kaydetti:” Bulgaristan, AB’nin uzun vadeli bütçesine ilişkin müzakerelerde yapıcı bir ortağıdır ve sizin sağduyulu ve kararlılıkla tüm AB vatandaşlarının çıkarına olacak bir anlaşmaya varabileceğimiz yönündeki görüşünüze katılıyoruz”.

İkili, Brüksel’de Avrupa Konseyi Başkanı’nın 20-21 Şubat’ta yapılacak olağanüstü Avrupa Konseyi öncesinde Avrupalı liderlerle yaptığı görüşmeler kapsamında bir araya geldi.
Başbakan Boyko Borisov ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel arasındaki görüşmenin ana konusu, AB’nin 2021-2027 dönemi için yeni Çok Yıllı Mali Çerçevesi oldu. Başbakan,” AB fonları ileriye doğru daha hızlı hareket etmemize yardımcı olan bir motordur” dedi. Borisov, uyumun ve ortak tarım politikalarının tarımsal üründeki katma değeri artırdığının ıspatlandığını ve sonuçlarının AB vatandaşları için gözle görünür ve somut olduğunu vurguladı.

Başbakan, farklı bölgeler arasındaki eşitsizliklerin ve geri kalmışlığın üstesinden gelmenin faydalarını vurguladı. Borisov, hiçbir bölgenin AB kalkınma hızından geri kalmasına izin vermemenin kesinlikle çok önemli olduğunu söyledi.
İklim tarafsızlığına ulaşma çabalarıyla ilgili olarak Başbakan Borisov, iki aracın amaçlarının önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden adil geçiş paketinin hiçbir şekilde uyum paketine bağlı olmaması gerektiğini belirtti. Başbakan’ın ifadesine göre, AB için yeni ve eski öncelikleri ayırmamak önemlidir.

Borisov,”Geleneksel politikalara, bilim ve yeniliklere, güvenliğe, iklim değişikliği ile mücaleye eşit değer veriyoruz” dedi.
Onun ifadesine göre, AB bütçesi şimdiye kadar elde edilenleri teyit etmeli ve aynı zamanda AB’nin karşılaştığı yeni zorlukları da karşılamalıdır.

Başbakan, AB kurumlarının Batı Balkanlar bölgesine aktif destek vermesini ve tahhütler üstlenmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti. Genişlemenin iki yönlü bir süreç olduğunu vurgulayarak iki tarafın da sözlerini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Başbakan,” Bu, Avrupa’nın barışı, istikrarı ve refahının lehinedir” dedi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş