Borisov: 2012 reform yılı olmaya devam edecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, 2011 yılının mali disiplin, ekonomik kalkınma ve reformlar yılı olduğunu, 2012 yılının da böyle bir yıl olacağını söyledi. Hükümetin 2012’deki önceliğinin elektronik devlet ve Avrupa’nın Mali İstikrar Paktı ‘Euro-Plus’a katılmak olduğunu belirten Başbakan, elektronik devletin 7-8 aya kadar çalışmaya başlayacağını aktardı. Bulgaristan’ın Euro-Plus’a katılımının vergi oranlarında artışa yol açmayacağını kaydeden Borisov, vergilerin Avrupa ile eşit miktarda olması gibi bir zorunluluğun bulunmadığını dile getirdi.
Bulgaristan’ın ekonomik krizde vergi oranlarını arttırmayan ülkelerden biri olduğunu aktaran Maliye Bakanı Simeon Dyankov, Bulgaristan, Finlandiya ve İsveç’in Avrupa’da vergi oranlarını artırmayan üç devlet olduğunu söyledi. Vergilerin düşük olmasının da yabancı yatırımcıyı çekmede önemli önceliklerden biri olduğunu savunan Bakan Dyankov, ‘Bu yıl başında, rekabet gücü açısından vergilerin düşük kalmasının daha önemli olduğuna karar verdik. 1 Ocak itibari ile Avrupa’da en düşük vergi oranına sahip ülke olduk. Biz hükümet olarak reformlara olan ihtiyacı hissettik.’ Maliye Bakanı, hükümetin yaptığı ilk reformun idari giderlerin yüzde 15 azaltılması olduğunu aktardı.
2012 ve 2013 yıllarında ekonomik kalkınma için sebepler bulunduğunu söyleyen Bakan Dyankov, bunun mümkün olduğunu, çünkü Bulgaristan’ın 2011’de istikrarlı vergi ve mali politikaya sahip olmasını garanti ettiğini belirtti.
Dyankov, reformların gerekli olduğunu ve zamanında yapılması gerektiğini, reformların gecikmesi durumunda reformların gerginlik doğurup yeniden çıktığını belirtti. Emeklilik reformunu hatırlatan Bakan, aynı önerinin Mart 2010’da da yapıldığını, ancak farklı lobi çıkarları yüzünden iptal edildiğini belirtti. Gümrükler Ajansı’nda reformlar yapıldığını da hatırlatan Bakan Dyankov, gümrük vergileri ve ek vergiler kanununu bilmedikleri için bin gümrük görevlisinin işten çıkartıldığını, bunun sonucu olarak ek vergilerden elde edilen gelirlerin 2011 yılında bir önceki yıla kıyasla 800 milyon leva arttığına işaret etti. Sigara kaçakçılığında da azalma olduğunu vurgulayan Bakan, 2010 yılında yüzde 43 olan sigara kaçakçılığının 2011’de yüzde 25’e gerilediğini aktardı.

Traykov: 2012 daha kolay bir yıl olmayacak

Ekonomi, Enerji ve Turizm Bakanı Trayço Traykov, 2012 yılının daha kolay bir yıl olmayacağını, ancak belirli bir yöne odaklanmış enerjinin bulunduğunu söyledi. Bakan, iki yıl önce bir çok ülkenin mali teşvikleri konuşurken Bulgaristan’da mali konsolidasyonun konuşulduğunu, şu anda ise işlerin tam tersi durumda olduğunu ve Bulgaristan’da teşvik ve kalkınma konuşulduğunu belirterek, zamanında temele beton atanların şu anda ilerlediğini kaydetti. Ekonomi Bakanı, ekonomik krize önlem olarak alınabilecek önlemler arasında ticaret ortamının iyileştirilmesi, küçük ve orta ölçekli şirketleri teşvik ve bürokratik engellerin azaltılmasının yer aldığını belirtti. Avrupa fonlarına hedef değil, araç olarak baktığını kaydeden Bakan, Rekabet Gücü programının en çok uygulanan ikinci program olduğunu kaydetti.
2012 bütçesinde gelecek yıl yüzde 2.9 büyüme öngörülüyor. Avrupa Komisyonu’nun son tahminlerine göre Bulgaristan yüzde 2,3 büyüyecek. Diğer Avrupa ülkelerinde ise eksi veya sıfıra yakın büyümeler öngörülüyor.

Bulgaristan Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.