Balkan silahları şimdi de Avrupa’yı tehdit ediyor!

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Balkanlar bölgesinden kendilerine doğru yasadışı silah faaliyetlerinin artması sonrasında, Avrupa, güvenlik problemlerinin artmasından endişe etmeye başladı

Sırbistan’da üretilen ve Avrupa’yı tehdit eden yasadışı silah faaliyetlerine önlemler alınacağı belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, Fransa’da düzenlenen DAEŞ saldırılarında kullanılan silahların büyük bir bölümü Yugoslavya döneminden kalma Sırbistan üretimli.

Fransa’da görev yapan bir askeri hakim, Fransa’da yapılan kaçak silah soruşturmalarının yaklaşık üçte birinin Sırp asıllı kişiler tarafından yapıldığının da tespit edildiğini söyledi. Askeri istihbaratlar, geçtiğimiz yıllarda düzenlenen Charlie Hebdo saldırısını gerçekleştiren Kouachi kardeşlerin Balkanlar bölgesinden roketatar götürdüğünü tespit etmişti.

Geçtiğimiz yıl uluslarası gözlem projesi kapsamında yapılan bir ankete göre, 25 milyon kişinin yaşadığı Batı Balkanlar’da 6 milyona yakın silah bulunduğu tespit edilmişti.

BALKANLAR’DAKİ SİLAH FAZLASI SURİYE’YE DE GİDİYOR

Bir süre önce Bulgaristan’daki silahların bir kısmının kayıp olduğu ortaya çıkmıştı. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bojidar Loukarsky, Suriye ve Irak’ta Bulgar silahlarının ‘kötü niyetli’ düşmanlara gitmiş olabileceğini belirtmişti.

Son dönemde Balkanlar üzerinden giden silahlarla ilgili iddiaları değerlendiren Bakan Loukarsky “Devlet uluslararası anlaşmalar çerçevesinde meşru bölgelere silah satışı yapmıştır. Bu sırada silahlar kötü niyetli insanların eline geçmiş olabilir. Silahların gitmesinden de sorumlu tutulamayayız” demişti.

Loukarsky, ayrıca istihbarat servisine, Bulgaristan’dan giden silahların hangi gruplara ve hangi bölgelere gittiğine dair araştırma çağrısı da yaptı.

SİLAHLARIN ÇOĞU BALKANLARDAN GİDİYOR

Balkan Araştırmacı Gazeteciler Ağı, geçtiğimiz günlerde yaptığı yayınladığı bir raporda, Balkan ülkelerinden ve büyük kısmı da Sırbistan ve Bulgaristan’dan olmak üzere Suriye ve Irak’a 1.2 milyar dolarlık silah gittiğini öne sürmüştü.

BULGARİSTAN SİLAH SATIŞI KARARINI GEÇEN YIL ALMIŞTI

Bulgaristan geçen yıl elindeki çok sayıdaki silahı satma kararı almıştı. Bulgaristan’da ordunun ‘Browning Baby’ tipi küçük tabancalardan, güdümlü uçaksavar roketlere, toplardan Rus yapımı T-55 tanklara kadar çeşitli silahları bulunuyor.

Askeri uzmanlar, Bulgaristan’da üretilen 5,45 ve 7,72 kalibreli kalaşnikof tüfeklerin, Mauser, Haenel ve Zbrojovkave Mannlicher tüfeklerin önemine dikkat çekiyor.

 

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş