Başbakanlık Yurt Dışı Türkler Başkanlığının Balkan Türkleri ile buluşma toplantısı

Bal-Türk'ten Haberler Faaliyetler Fotoğraflar Haberler Multimedya
İçeriği Paylaş

 

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Başbakanlık bünyesinde kurulan  Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını Balkan Türkleri ile bir araya getirdi. Baltürk Otel’de düzenlenen organizasyonda çok sayıda dernek temsilcisi yer aldı.

Başbakanlık bünyesinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarla ilgili çalışmalar yapmak ve sorunlarına çözüm üretmek, soydaş ve akraba topluluklar ile sosyal kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve bu topluluklara yönelik faaliyetler yürütmek amacıyla geçtiğimiz sene Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kuruldu. Faaliyetlerine büyük bir hızla başlayan müsteşarlık düzeyindeki Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, dün Baltürk Otel’de Balkan Türkleri sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle biraraya geldi.

ORTAK SORUNLAR

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu’nun takdim konuşması ile başlayan toplantı Bal-Türk Genel Merkezi ile Gebze, Karamürsel, Derince Körfez ve Çayırova şubelerinin katılımının yanı sıra, Balkan orijinli diğer derneklerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Organizasyonda Balkan Türklerinin ortak sorunları konuşuldu, dernek temsilcilerinin sorunlara yönelik önerileri Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarının Başkan ve diğer yöneticilerince not edildi. Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’nın vizyonunun da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle paylaşıldığı toplantıda Başkanlık tesbit edilen sorunların peyde pey süreç içerisinde çözüleceği sözünü verdi. Oldukça verimli geçen toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

KATILIMCILAR

  • Başbakanlık Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

Başkan: Kemal Yurtnaç

Başkan Yrd: Mehmet Köse

Daire Başkanı: Ramazan Çokçevik

Uzman: Nurettin Özden

  • Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şubesi (Şube Başkanı: Sabri Mutlu)
  • Makedonya Göçmenleri Derneği
  • MAP-HOYTAG (Başkan Özkan Göçenler)
  • Kartal Balkanlılar Derneği (Başkan Nizamettin Yumurtacı)
  • Süleyman Şah Üniversitesi
  • Kırım Tatarları Derneği
  • Bosna-Hersek Türkleri
  • Yalova Balkan Türkleri


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.