Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: ”Türkiye ile Kosova, aynı tarihin, aynı kültürün bir noktada mirasçısı iki ülkedir”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndaki makamında, Kosova Başbakan Yardımcısı Edita Tahiri ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Tahiri gazetecilere açıklama yaptı.

Konuşmasının ilk bölümünü Türkçe yapan konuk Başbakan Yardımcısı Tahiri, Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a, Türkiye ve Türk halkına Kosova’ya desteklerinden dolayı teşekkür etti. Tahiri, iki ülke ilişkilerinin ilerleyen zamanlarda daha da güçleneceğini kaydetti.

Kosova Başbakan Yardımcısı Tahiri, iki ülke ilişkilerinin güçlü olduğunu, gelecekte ilişkilerin arttırılması konusunda Bozdağ ile mutabık kaldıklarını vurgulayarak, Kosova’nın bağımsızlığının diğer ülkelerce de tanınması konusunda destek istediğini ifade etti.

Kosova’nın vizyonunda NATO, AB ve BM’ye üyelik olduğunu vurgulayan Tahiri, genç Kosova’nın bölgedeki istikrar için de önemli olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise, Türkiye ile Kosova’nın aynı tarihin ve kültürün mirasçısı ülkeler olduğunu belirterek, Türkiye’de yaşayan Kosova’dan gelme pek çok vatandaşımız olduğunu, aynı şekilde Kosova’da da çok sayıda soydaşımız bulunduğunu, bunların Türkiye-Kosova ilişkilerinin daha da güçlenmesi için köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

Kosova’nın uluslararası örgütlerde yer alması ve bağımsızlığının daha çok ülke tarafından tanınması konusunda Türkiye’nin desteğini Tahiri’ye yinelediğini anlatan Bozdağ, ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda karşılıklı yapılması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

http://www.ytb.gov.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.