Kriz sonrası Başmüftülüğe ilk ziyaret Boğaziçililerden

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

40 kişilik bir grupla Rumeli Gezisine çıkan BURA (Boğaziçi Üniversiteliler Derneği) üyeleri Sofya’da Başmüftü Hacı Mustafa Aliş’i ziyaret etti. Bulgaristan’da aylardır süren Başmüftülük krizinin çözülmesinin hemen akabinde gerçekleşen görüşme, kriz sonrası Başmüftülük makamına yapılan ilk ziyaret oldu.
BURA Başkanı Erkan Karabekmez, Başmüftülüğe gelen ilk grup olmaktan duydukları kıvancı dile getirdi. Karabekmez BURA’nın Balkanlarla yakın ilişki içerisinde olduğuna değinerek defalarca bu bölgelere gezi düzenlediklerini ve Balkanlardaki STK larla projeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Karabekmez Müftülük sorununun çözülmesin ardından yapılan ilk ziyarette bundan böyle Bulgaristan Müslümanlarının geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceklerine inandığını belirterek AB üyesi olan Bulgaristan’ı insan hakları ve özgürlükler konusunda dikkatli olmaya davet etti. BURA Başkanı Bulgaristan Devlet televizyonundaki 10 dakikalık Türkçe haberlerin kaldırılmaması gerektiğini belirterek, Türkçe haberlerin kısa ve yetersiz olmasına karşın hoşgörü ve diyaloğun sembolü olduğunun altını çizdi.
Boğaziçi Üniversitesi mezun ve öğrencilerinden oluşan BURA heyetinin Başmüftü Hacı Mustafa Aliş’i ziyaretinde İslam Şurası Başkanı Şaban Ali ve TC Sofya Büyükelçiliği’nden Murat Dikmen de hazır bulundular.
Kırcaali haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.