Başbakan Borisov ve Zvizdic, bölgesel bir havayolu hattı açılmasını konuştular

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün bir araya gelen Başbakan Boyko Borisov ve Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic, Balkan ülkelerinin başkentleri arasında bağlantı kuracak bir bölgesel havayolu hattı açılmasını ele aldılar. Borisov ve Zvizdic, görüşmenin ardından Başbakanlık binası önünde basına açıklamalarda bulundular.

Denis Zvizdic, Boyko Borisov’un davetlisi olarak dünden beri Bulgaristan’a resmi bir ziyarette bulundu.

Bulgaristan Başbakanı, Ulaştırma Bakanı’na kendi havayolu şirketine sahip olmayan bölgedeki 4-5 ülke arasında uçuşlar başlatılması konusunu ele alma talimatı verdiğini belirtti. Otoyolları ve demiryolları inşasına yönelik diğer altyapı projeleri üzerinde çalışıldığını belirten Borisov, “Otoyolu ve demiryolu güzergahlarının geçtiği her bir ülke, sınırları içerisindeki kesimleri tamamlamak için maksimum çaba sarf etmelidir” diye sözlerine ekledi.

Boyko Borisov,” Balkan ülkelerine Avrupa Birliği’ne katılma konusunda gerçek bir şans verilmesi önemlidir. Fazla iyimser gibi görünmek istemiyorum, ama sadece bir yıl önce Batı Balkan ülkelerinin AB’ye katılma konusunun gündeme getirilmesi kesinlikle imkansız görünüyordu. Balkanlar’daki siyasi elit, bölgedeki ülkelerin tek yolunun AB ve NATO’ya üye olması olduğunu ki bu konuyla ilgili herhangi bir anlaşmazlık yok ve bu birkaç ay boyunca yarattığımız ataleti kullanarak mümkün olan en hızlı bir şekilde çalışmamız gerektiğini anladı” dedi.

Denis Zvizdic, AB Konseyi Başkanlığı sırasında Batı Balkan ülkelerinin AB’ne üyeliği konusunu öncelik olarak belirlemesinden dolayı Bulgaristan’a teşekkür etti. Ülkesinin Avrupa Komisyonu’nun tüm şartlarını yerine getirdiğini ve yılın sonuna kadar aday statüsü verilip, üyelik müzakerelerine başlamasını beklediğini ifade eden Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı, “Bosna-Hersek, NATO entegrasyonu, ülkedeki hukukun üstünlüğü ve bölgedeki komşu ülkelerle temaslar kurmak için çok çalışıyor. Hedefimiz gençleri ülkede tutacak barış, istikrar ve ekonomik refahtır” diye konuştu.

Zvizdic, “Bosna-Hersek, kültürel olarak Avrupa’ya ait ve istikrarın öneminin bilincinde olan laik bir devlettir. Ülkede dört din var ve hiç biri radikalizmi desteklemiyor” diye belirtti.

 

Kaynak: Kırcaali Haber

 


İçeriği Paylaş