Balkanlar’dan 3 bin 700 Hacı adayı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bu yıl Balkanlar’dan 3 bin 700 Hacı adayı kutsal topraklara gidiyor. Bosna-Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’dan Hacı adayları, bu yıl ilk defa karayolu seçeneğini kullanamayacak.

Suriye’de devam eden çatışmalar nedeniyle Balkanlar’dan yola çıkacak hacılar, bu yıl sadecehava yolunu kullanabilecek. Bu yılki hac döneminde ilk kez karayolu seçeneği kullanılmamışolacak.

Makedonya’dan bu yıl 2 bin hacı adayı hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidecek. Bölgeden en fazla hacı adayını gönderecek Makedonya’yı, bin 200 kişi ile Bosna-Hersek izliyor. Bosna Hersek İslam Birliği Hac Şubesi Sekreteri Rasim Brkoviç, geçen yıla oranla Bosna-Hersekli hacı adaylarında bu yıl 200 kişilik bir artış olduğunu belirtti.

Başkent Saraybosna’dan hareket edecek 6 uçakla direkt Medine’ye gidileceğini ifade eden Brkoviç, gidişlerin 11-13 Ekim, dönüşlerin ise 30 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında yapılacağını kaydetti. Bosna-Hersekli hacı adayları bu yıl kutsal vazife için yaklaşık 3 bin avro ödedi.

Sırbistan İslam Birliği’nden alınan bilgilere göre de bu yıl toplam Sırbistan’dan 229 hacı adayı kutsal topraklara doğru yola çıkacak. Az olmasına rağmen bu sayının Sırbistan tarihinde bir rekor olduğu ifade edilirken, toplam 229 kişilik kafilenin 115’inin, Boşnaklar’ın yoğun olarak yaşadıkları Sancak bölgesinden olduğu belirtildi.

Karadağ İslam Birliği’nden alınan bilgiye göre de bu ülkede hac için 28 başvuru yapıldı.Hırvatistan İslam Birliği de geçen sene olduğu gibi bu yıl da ülkeden 40 hacı adayının kutsal topraklara gideceği kaydedildi.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.