Balkanlar’da Kurban Bayramı coşkusu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Kosova’da yaşayan Müslümanlar Kurban Bayramı’nı coşkuyla karşıladı.

 

Balkan ülkelerinde yaşayan binlerce Müslüman, bayram namazını kılmak için sabah saatlerinde camilere akın etti, sevdikleriyle bayramlaştı.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camii, bayram namazını kılmak için gelen yüzlerce Müslüman’a ev sahipliği yaptı. Caminin avlusu da bayram namazını kılmak isteyenlerle doldu taştı.

Tarihi camide bayram namazını kıldıran Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic, Kurban Bayramı’nın barış, huzur ve mutluluk getirmesini temenni etti.

Bosna Hersek’in genelinde olduğu gibi Banja Luka şehrinde de ülkede yaşanan savaş sırasında 1993 yılında Sırp ordusu tarafından yıkılan ve 7 Mayıs 2016’da yeniden hizmete açılan tarihi Ferhadije Camii’nde bayram namazı eda edildi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki Bayraklı Camii bayram namazını kılmak isteyen Müslümanlarla doldu.

 

Bayram namazını kıldıran Sırbistan İslam Birliği Başkanı Sead Nasufovic, dargınlıkların yerini barışa bırakmasını ve Müslümanların dualarda buluşmasını temenni etti.

Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki şehirlerde de Müslümanlar bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Bir diğer Balkan ülkesi Karadağ’ın başkenti Podgorica’daki Osmanagic Camii ve ülke genelindeki camilerde Kurban Bayramı coşkuyla karşılanarak bayram namazı kılındı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de ise şehirle aynı ismi taşıyan camide toplanan Müslümanlar bayramı coşkuyla karşıladı. Bayram namazının kılınmasının ardından Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

 

Kuzey Makedonya, Kosova ve Arnavutluk

Bayram coşkusunun sabahın ilk saatlerinden itibaren hissedildiği Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki tarihi Mustafa Paşa Camii, bayram namazı için gelen müminlerle dolup taştı.

Bayram namazı öncesinde başta Türkçe olmak üzere birçok dilde ilahiler okundu.

Bayram namazını İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Şaban Süleymani’nin kıldırdığı tarihi caminin bahçesi camiye sığmayanlarla doldu.

Vaazı, İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Süleyman Recepi’nin adına Türkçe, Arnavutça ve Makedonca olmak üzere 3 dilde hafız Aydın Yahya okudu. Bayram namazı duasını Gostivar Müftüsü Şakir Fetahu yaptı.

Bayram namazının en yoğun hissedildiği ülkelerden biri de Arnavutluk oldu. Başkent Tiran’da bayram namazı, binlerce Müslüman’ın katılımıyla İskender Bey Meydanı’nda kılındı.

Namaz öncesi Kur’an-ı Kerim okundu, vaaz verildi ve konuşmalar yapıldı. Kurban Bayramı, ülkenin diğer şehirlerinde de coşkuyla karşılandı.

Kosova’nın güneybatısındaki Prizren şehrinde bulunan tarihi Sinan Paşa Camii’nde toplanan cemaat, Kurban Bayramı namazını burada kıldı. Camiye sığmayan cemaat, bayram namazını cami avlusunda kıldı. Türk Kızılay, bayram namazının ardından cemaate lokum ikram etti. Merkezi tören ise başkent Priştine’deki Fatih Sultan Mehmet Camii’nde düzenlendi.

 

Bulgaristanın Haskova (Hasköy) şehrinde ise Müslümanlar çevre köy ve mahallelerden gelerek namazlarını kılmak üzere şehir merkezinde bulunan Çarşı Camiinde toplandı. Camiye sığmayan cemaat, bayram namazını camii avlusunda kıldı. Hasköy Bölge Müftüsü Basri EMİNEFENDİ toplanan cematin bayramını tebrik ederek bayramların öneminden bahsetti. Bayram namazı ülke genelindeki diğer camilerde de kılındı.

 

 


İçeriği Paylaş