‘Balkanlarda FETÖ’nün en fazla örgütlendiği yer Kosova’

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan açıklamasında “Balkanlarda FETO terör örgütünün en fazla örgütlendiği yer ne yazık ki Kosova. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği her ülke için tehdittir.”

“Kosova’nın güvenliğine destek verdik. Kosova bugün uluslararası toplumun güvenilir bir ortağıdır. Kosova’nın bağımsızlığı bizim için tartışmasızdır. Kosova’yı 113 ülke tanımış durumdadır. Kıymetli dostum Taçi le görüştük. Ülkelerimiz arasındaki her tülü gerek siyasi gerek askeri gerek ticari ekonomik noktadan neler yapabiliriz görüştük”

BALKANLARDA FETÖ’NÜN EN FAZLA ÖRGÜTLENDİĞİ YER KOSOVA!

“Balkanlarda FETO terör örgütünün en fazla örgütlendiği yer ne yazık ki Kosova. FETÖ sadece Türkiye için değil, faaliyet gösterdiği her ülke için tehdittir. Dünyanın neresine kaçarlarsa kaçsınlar, terör örgütlerinin başlarının, militanlarının peşini bırakmayacağız. FETÖ sadece Türkiye , için değil faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için tehdittir. FETÖ’nün farkına varan ülkeler evlatlarını elinden almaya devam etmiştir. Kosovalı arkadaşlarımız bu konuda gerekeni yapacağını düşünüyorum. Şu anki mevcut eğitim anlayışıı Türkiye Maarif Vakfı yapabilecektir. Kosova’nın Avrupa Atlantik Kurumları ile bağlantılarını destekliyoruz. Kosova’nın kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’nin Kosova’ya yatırımları 350 milyon dolara ulaşmıştır. 10 bin Kosovalıyı istihdam etmiştir.”

Erdoğan: Okullar ülkesine ihanet eden gençler yetiştirmez

“Kosova’daki Arnavut kardeşlerimiz de Türkiye’deki Arnavut kardeşlerimiz köprü vazifesi görüyor. Çift dikiş dayanışma söz konusudur. Bunu devam ettirmemiz lazım. Başkanlığımızın öncülüğünde bu yıl boyunca iki toplum arasındaki muhabbeti dayanışmayı arttıran birçok kültürel etkinlikler düzenlendi. Sayın başkanın ziyaretiyle bu birlikteliği taçlandıracağımızı düşünüyorum. İki ülke kardeşliğini daha da perçinlediğini düşünüyorum. Kıymetli heyetine ziyaretleri için teşekkürlerimi sunuyorum.”

“Değerli dostum Taçi’ye teşekkür ediyorum. Basın mensubu arkadaşa şunu söyleyeyim. Arnavutluk Cumhurbaşkanı’nın ziyaretindeki olay. Kapılarımızın karşı karşıya olduğu olay Arnavut komşumuz ile ilgiliydi. Suat teyzenin çocukları, annemde, biz ise onun evinde onların elinde büyüdük. O Arnavutmuş, ben Rizeliymişim böyle bir ayrım yok. Birbirimizi o denli seviyorduk. Böyle modern şehir falan da yok. Her taraf toprak çamur. Alır bizi yıkarlardı. Böyle bir süreçten geldik. Böyle bir anlayış eskiye göre varmı derseniz, var diyemem. Buralarda gerileme var. Komşuluk hukuku çok daha güzeldi.”

“BİZ YANDIK, KOSOVA YANMASIN DİYORUZ”

“Okullar terörist yetiştirmez. Okullar ülkesine ihanet eden gençler yetiştirmez. Bir okuldan ülkesine ihanet eden gençler yetişiyorsa o okul kendi asli görevini yerine getirmiyor demektir. Biz bir bedel ödedik. 248 şehit verdik. Bu şehitlerimizin verilmesine neden olanlar kim? Artık yargı tek tek hepsini belirlemiş vaziyette. Başta şahsım olmak üzere bu ülkenin ileri gelenlerini, şu gördüğünüz Külliye, TBMM, buraları bombalayan zihniyet FETÖ’cü. Bu zihniyete bugün Türkiye’de, yarın Kosova’da o okullardan yetişenler aynı şeyleri yapar. Oraların okullarını işgal ederler. Devlet dairelelerinde yetkiyi ellerine alırlar, parlamentoyu ellerine alırlar. Orada Kosova’nın ileri gelenlerinin çocukları okumuyor mu? Siz hesabı şu an için yapıyorsunuz. HEsabını 10 yıl sonrası için yap. Bunlar 40 yıl önce Türkiye’de bu adımı attılar, neticesini almaya başladılar. Bu mücadeleyi veriyoruz. Bunu verirken biz yandık, Kosova yanmasın diyoruz”

Cumhurbaşkanı Thaçi…

Bugün Türkiye’de bulunmaktan çok mutluyum. Türkiye ile Türk halkı ile sizlerle ve Türkiye lideri ile 15 Temmuz kara geceden sonra dayanışma gösterdi. Yapılan saldırı sadece size değil aynı zamanda seçilmiş insanlara ve halkın iradesine karşı yapılmıştır.

O geceden sonra Kosova Cumhuriyeti olarak açık olarak açıklamalarda bulunduk, tanklar ve şiddet hiç bir zaman halkın iradesinin yerine geçemez. Şunu istedik halkın vatandaşların oyu ile seçilen liderlere ve halk iradesine saygı duyulmasını talep ettik.

Dağda kim varsa o Kosova için de teröristtir. İsmi ne olursa olsun, terörist teröristtir. İster Ankara’da İstanbul’da Washington’da Kosova’da olsun terörist teröristtir.

Terörün dini imanı, milliyeti olmaz. Onlar uluslararası tarafından finanse edilen örgütlerdir.

Önümüzde duran önceliklere iyi bilmemiz gerekmektedir. Türkiye Kosova’da 3. büyük yatırımcı konumundadır.

Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan Kosova hem içerde hem dışarıda devlet olarak perçinleştirdi. Bunda zatınızın katkısı büyüktür. Bundan dolayı size minnettarız.

Önümüzde Avrupa Konseyi ve UNESCO üyeliği için desteklerinizden dolayı teşekkür ederiz.

İstikrar ve ortaklık anlaşması noktasında da çalışıyoruz.

Her zaman şunu ifade ediyoruz bütün kriterlerin demokratik kriterlerde Kosova üzerine düşen ödevleri yapmıştır.

Yapılacak çok işimiz var, güvenmek istiyorum ki Kosova’yı tanımaları gerekecektir. Kosova yeni örgütlere de sırayla üye olacaktır. Biz bütün alanlarda işbirliğimizi devam ettireceğiz. Bu arada Türk toplumunu ve Türkiye’deki Kosova diasporasını tebrik ediyorum.

SORU- CEVAP

Kosova’ya ne vaadediyorsunuz?

ERDOĞAN DÜNYANIN BİRİNCİ LİDERİDİR

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi: Onlar naif ve cahildirler. Bizim ilişkiler öyleydi ve öyledir. Mükemmel düzeydedir ilişkilerimiz. Bu ziyaret daha önce planlanmıştı. Memnunum bugün burada olmaktan. Yılbaşından iki gün önce ve benim son ziyaretim. 2016’yı böyle taçlandırıyoruz. Benim için 2016 yılının en önemli ziyaretidir.

Bu mükemmel ilişkiler zarar göremez. Bir kaç kez vurguladım. Benim değerli dostum Erdoğan dünyada birinci lider. Beni telefonla arayarak beni tebrik etti Kosova daha bağımsızlığını ilan etmeden yaptı bunu. Kendisine minnettarım.

Ben eminim ki ben Türkiye’ye gelmemiş olsaydım çoğu kişi Türkiye’ye neden gitmiyor bizim cumhurbaşkanımız diyecekti.

Kaynak: Kosovahaber.net


İçeriği Paylaş