Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları toplantısı

Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Ülkeleri Diyanet İşleri Başkanları 5. İstişare Toplantısı Üsküp’teki Aleksandar Palas Otel’de yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Görmez, Balkan ülkelerindeki İslam birlikleri ve başmüftülüklere ait vakıf malları ile ilgili konunun büyük sıkıntılara neden olduğunu ifade etti. Vakıf organizasyonunun, İslam medeniyetinin ortaya çıkardığı bir müessese olduğunu belirten Görmez, şöyle konuştu:

”Asırlar önce bizim atalarımız, ecdadımız bu vakıf mallarını sadece bir gaye ile bağışlamışlardır. Bu birliklerle kendi halklarına en güzel şekilde hizmet etsinler diye. Vakıf mallarının hala ellerinde olmaması, hala başka şekilde işgaller altında olması hakikaten kabul edilemez. Bu insan hakları açısından da inanç özgürlüğü açısında da çok sorunlu bir durum. Modern zamanların da en çok üzerinde durduğu noktalardan biri. Bu amaçla uluslararası bir kongre düzenleyerek bu sorunu hukuk temelinde, insan hakları temelinde nasıl ele alacağımızı tespit etmek için çalışmalar yapacağız.”

İslam birliklerinin kendi geleceklerini belirleme yetkisinin bu ülkedeki Müslümanlara ait olduğunu vurgulayan Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bulgaristan’da bütün Müslüman halk toplanıp başmüftülerini özgür iradeleriyle seçmelerine rağmen uluslararası bütün gözlemcilerin huzurunda canlı yayında kendi özgür iradelerinin bütün yönlerini ortaya koyduktan sonra bir takım kanun oyunlarıyla bu iradenin yok sayılması kabul edilemez. Buradaki müftülerimizin İslam birliği başkanlarımızın da üzgün olduğunu biliyorum.”

Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da Müslüman halkın birçok sıkıntıyı yeniden yaşadığına dikkati çeken Görmez, ”Başta Libya olmak üzere buradaki tüm insanlarımızın kendi geleceklerini özgürce hak ve adalete uygun olarak belirleme yetkisine sahip olmalarını herhangi bir işgale ve haksızlığa uğramamalarını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Bazı filozof ve bilim adamlarının ”dinin yok olacağı, ortadan kalkacağı” şeklinde yorumlarda bulunduklarını söyleyen Görmez, ”Zaman ilerledikçe bu bilim adamı ve filozofların söylediklerinin birer kehanetten ibaret olduğu, dinin insanın vazgeçilmez bir değeri olduğu ortaya çıkmıştır” diye konuştu.

Görmez, Balkanlar’da 6-7 asır sonra bile en küçük etnik grubun, kendi dinini, örfünü, adetini, kimliğini, geleneğini, göreneğini, inancını muhafaza edip özgürce yaşamaya devam ediyorsa, bütün tarihçilerin, bilim adamlarının, siyaset adamlarının bugün birlikte yaşamayı başaramayan bütün dünya liderlerinin Balkanlar’da daha önce yaşanmış bu örnek üzerinden ”kafa yorması” gerektiğini dile getirdi.

Balkanlar’daki dini kurumların bu anlamda büyük önem arz ettiğini vurgulayan Görmez, tarihin huzur ve barış içinde akışını sürdüren kurumları olarak bunların ayakta kalmaya devam ettiğini söyledi.

Görmez, ”Zaman ilerledikçe, dinin değeri artmakla birlikte insanların manevi sorunları, insanların manevi bunalımları, ahlaki sorunları da artmaya devam etmektedir. Biz öncelikle dini kurumlar olarak sadece kendi ülkemizde, kendi coğrafyamızda değil, bütün insanlığın manevi sorunlarına ilgi duymak zorundayız” dedi.

Bu arada, Diyanet İşleri Başkanlığı’na atanması nedeniyle Mehmet Görmez onuruna tasavvuf müziği konseri gerçekleştirildi.

Ayrıca Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de Başkan Görmez onuruna yemek verdi.

AA


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.