Balkan Savaşları’ından Balkan Barışı’na Uluslararası Konferansı Başladı

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Dışişleri Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa Beş Balkan ülkesinin dışişleri bakan ve bakan yardımcısı düzeyinde katılım oldu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanısıra Karadağ, Arnavutluk, Makedonya dışişleri bakanları ve Bosna Hersek’in de dışişleri bakan yardımcısı katılım sağladı.

İlk konuşma Prof. Dr. Kemal Karpat’tan

Balkanların tarihine yönelik derinlemesine bir irdeleme yapan Karpat, “Osmanlının hoşgörüsü, birlikte yaşatma geleneği sona ermiştir. Bunun yerine aşırı milliyetçilik her tarafı almış götürmüştür. Balkan Savaşları Balkan halklarını yörüngesinden çıkartmıştır.” dedi.

Davutoğlu’nun: Kriz odaklı olmak yerine vizyon odaklı olmak lazım Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yaptığı konuşmada Balkan ülkelerinde kriz odaklı yaklaşım yerine vizyon odaklı yaklaşımın tercih edilmesi gerektiğini söyledi. “Farklılıkları değil ortak yönleri öne çıkarmalıyız. Farklılıklar dinamizmin de kaynağıdır” diyen Davutoğlu, “Balkan ülkelerini en ince ayrıntısına kadar gezdim, ortak yanlarımız farklılıklarımızdan fazla” dedi.

BRGK Yönetim Kurulu Üyeleri Konferansta idi

Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu yönetim kurulu üyeleri Dr. Bayram Çolakoğlu, Mesut Başkır ve Süheyl Çobanoğlu da katıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.