Sırplar tarafından katledilen 23 Boşnak daha defnedildi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna’daki savaşta ülkenin kuzeyindeki Prijedor şehrinde katledilen 23 Boşnak daha kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Bosna’da 1992-1995 yıllarındaki savaşta ülkenin kuzeyindeki Prijedor şehrinde Sırplar tarafından katledilen ve savaştan yıllar sonra cesetlerine toplu mezarlarda ulaşılıp kimlik tespitleri yapılan 23 Boşnak kurban daha toprağa verildi.
Prijedor yakınlarındaki Poljana Stadyumu’nda kılınan cenaze namazına kurban yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Hırvatistan Müftüsü Aziz Hasanovic, Srebrenitsa’dan sonra Bosna’daki savaşta en çok insanın Prijedor’da katledildiğine işaret ederek, savaş sırasında uluslararası toplumun gözlerini kapamayı tercih ettiğini vurguladı.
Bihac Müftüsü Husein Makic, 1985-1992 yıllarında Prijedor’da görev yaptığını anımsatarak, “Prijedor’da yaşananlara şahit olanlardan biriyim. Brdo’da bir günde bin 700’den fazla Boşnak katledildi. Ne yazık ki yüzlerce kişinin cesedi hala bulunamadı.” dedi.

EN GENÇ KURBAN 18 YAŞINDA

Prijedor’da bu yıl toprağa verilen 23 kurbanın en genci öldürüldüğünde 18 yaşında olan İfet Vojnikovic, en yaşlısı ise 72 yaşındaki Serif Hegic.

777 KİŞİNİN CESEDİ HALA BULUNAMADI

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü raporlarına göre, 1992-1995 yıllarında Prijedor’da 4 bin 93’ü sivil olmak üzere 5 bin 209 Boşnak öldürüldü.
Enstitü Sözcüsü Lejla Cengic, Prijedor’da katledilen 777 Boşnak kurbanın cesedine hala ulaşılamadığını ifade etti.

Kaynak: dunyabulteni


İçeriği Paylaş