Balkan Kültür Evi’nde Hıdırellez Coşkusu Yaşandı

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

5 Mayıs 2014, Pazartesi günü başlayan Hıdırellez Kutlamaları 6 Mayıs Hıdırellez günü etkinlikleri ile sona erdi. 6 Mayıs sabahı, Seka Kültür Alanındaki evlerin kapılarına söğüt dalı asıldı, Derince Yörüklerde kurban olarak koyun kesildi.

10291072_510261989097098_5296517198854140794_n

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, MAPHOYTAG, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Istırancalılar Derneği ve Rumeli Balkan Dostluk Grubunun birlikte düzenlediği etkinliğin son gününde beş yüzün üzerinde katılımcı vardı. Etkinlikte Trakya İlleri ile Gölcük Trakya İlleri Derneği yöneticileri de yer aldı. Kocaeli’de okuyan yabancı uyruklu öğrenciler de Bal-Türk’ün misafiri olarak etkinlikte, tanımadıkları bir geleneği yaşama imkanı buldu.

Maniler Okundu

Bir gün önce kazanda, yedi yerden alınan suya koyulmuş nişanlar gül dibinden çıkarıldı ve her bir nişan sahibine bir mani okundu. Nişanını alan kızlar manisini dinledi. Birbirinden güzel maniler katılımcılar tarafından büyük alkış aldı.

Selamlama Konuşmaları

Manilerin okunmasının ardından Rumeli Balkan Dostluk Grubu Sözcüsü Ramazan Kadıçeşme, Kocaeli Istırancalılar Dernek Başkanı Kamil Terzi katılımcılara yönelik selamlama konuşması yaptı. Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu da yaptığı konuşmada katılımcıların Hıdırellezini kutladı ve Hıdırellezin manasından bahsetti, “Hızır ve İlyas (A.S.) kavuştuklarında Allah yolunda olmanın ve birlikteliklerinin verdiği sevinçle kuvvet bulduğuna inandığımız gibi Balkanlı hemşehrilerimizin bu buluşmasının da birlik beraberliğimize güç katmasını Rabbimden temenni ediyorum. Herkesin Hıdırellezini kutluyor, güzel bereketli bir yaz dönemi diliyorum” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu adına programa katılan Başkan Vekili Zekeriya Özak da yaptığı konuşmada katılımcıların Hıdırellezini kutladı, “katılımcıların bu coşkusuna ortak oluyor, Büyükşehir Belediye Başkanım adına hepinizi selamlıyorum” dedi. Başkan Vekili Özak Hıdırellez yemeğinde yer alan “kapama”ya da hayran kaldı. “Her zaman et yeriz, ama bu kapama’daki et başkaymış” dedi.

Maphoytag’dan Halk Oyunları

Makedonya Göçmenlerinin kurduğu halk oyunları derneği MAPHOYTAG da etkinlikte birbirinden güzel Rumeli oyunlarıyla izleyicilerden alkış aldı. Programın nihayetinde Damat Oyunu ile de tüm dernek temsilcileri halkaya dahil oldu.

Hıdırellez Yoğurdunun Tadına Bakıldı

Hıdırellez kutlamalarının ilk günü Derince Yörükler’de sağılan keçi ve koyun sütü ikinci gün mayalanmıştı. Program sonunda yoğurt tutmuş ve bu güzel hıdırellez yoğurdu Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu tarafından açıldı. Yoğurdun tadına bakanlar sadece lezzetini ifade ettiler. Hıdırellez yoğurdunun açılmasının ardından program sona erdi.


İçeriği Paylaş