Balkan dernekleri Meclis’te buluştu

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler Faaliyetler Gebze Haberler Şubelerden
İçeriği Paylaş

Türkiye’de yaşayan yaklaşık 20 milyon Balkan göçmenini temsil eden yüzden fazla derneğin temsilcileri, Balkan göçmeni milletvekilleri ve Balkan ülkeleri büyükelçileri TBMM çatısı altında buluştu.
TBMM’nin ev sahipliği toplantıya Türkiye genelinde faaliyet gösteren 156 dernek temsilcisi, AK Parti Kayseri Milletvekili Pelin Gündeş Bakır, AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, CHP İzmir Milletvekili Muharrem Topçu, MHP Bursa Necati Özensoy, Kosova’nın Ankara Büyükelçisi Bekim Sejdıu, Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Ramo Bralic, Moldova ve Bosna Hersek’in fahri konsolosları, milli halterci Halil Mutlu katıldı.

AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait de “Bu kalabalığı görünce duygulanmamak mümkün değil. Her siyasi oluşumdaninsan var. Türkiye burada, Anadolu burada. Türkiye 15 – 20 milyon Balkan göçmeni insan var. Ortak sorun göç olayı. Balkanlardan ciddi göç var.” Diye konuştu.
Rifat Sait, Mecliste Balkan Parlamenterler Asamblesi kurulması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Sait, yine Balkan savaşlarının 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, İzmir’de 1. Balkan Şurası’nı yapmayı planladıklarını anlattı.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği TBMM’de düzenlenen Büyük Balkan Buluşmasına Genel merkezden başkan yardımcısı Halit Meriç, Gençlik Kolları Başkanı Şükrü Ar, Gebze Şubesinden başkan İsmail Yılmaz ve delegelerinden Sezgin Vatansever ile katıldı. Dernek temsilcilerimiz Türkiye’nin 4 bir yanından gelen diğer Balkan dernekleri temsilcileri ile tanışarak ortak çalışma ve proje havuzu konularında görüş alışverişi yaptı ve olumlu düşünceler ile Ankara’dan ayrıldı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.