Bal-Türk “Sivil Toplum Akademisi 1: Bulgaristan” Sona Erdi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler Faaliyetler Fotoğraflar Gebze Haberler
İçeriği Paylaş

 

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin “Sivil Toplum Akademisi 1: Bulgaristan” projesi Sekapark Otelde yapılan sertifika töreni ile sona erdi. 24 Aralık Cumartesi gecesi başlangıcı yapılan projeye Bulgaristan’dan gelen STK temsilcileri ve sivil toplum konusunda istekli gençler ile öğrencilerden oluşan 42 kişilik grup katıldı. Katılımcılar ilk 4 gün Gebze TÜSSİDE tesislerinde ağırlandı. Projenin ilk etabında sivil toplum kuruluşu

olabilmek, özgüven, liderlik vb. gibi alanlarda bir çok eğitim semineri, beyin fırtınası ve toplantılar yapıldı. STK gezileri, Gebze ve İstanbul kültür gezileri gerçekleştirildi.

Sekapark’ta Drama Eğitimi Aldılar

 STK akademisi Gebze programını tamamlayarak İzmit Sekapark’a geldi. İzmit şehir turunu gerçekleştiren ve projenin son günü Sekapark’ta drama eğitimi alan grup, yorucu ancak bir o kadar güzel geçen “Sivil Toplum Akademisi 1: Bulgaristan” programını tamamlamış oldu.

Bal-Türk Tarafından Veda Yemeği ve Sertifika Töreni Düzenlendi

Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu yaptığı açılış konuşmasında projeden bahsetti. Çolakoğlu, “dernek olarak amacımız Bulgaristan’daki 29 Aralık Perşembe günü programlarını tamamlayan STK Akademisi katılımcıları Sekapark Otelde düzenlenen veda yemeği ardından sertifika törenine geçti. “Geçmişten Günümüze Bal-Türk 1985-2011” isimli kitabın tanıtım sunumu ile başlayan törende Dernek yönetim kurulu üyeleri ve birçok üye hazır bulundu.

kardeşlerimize sivil toplumun gelişimi konularında yardımcı olabilmektir. Bugün burada Bulgaristan’ın her köşesinden kardeşimiz bulunuyor, Gençler ve tecrübe sahibi STK yöneticileri bir arada. Kendilerine Türkiye örneğini göstermek istedik. Eğitime gelen misafirlerimiz burada edindikleri bilgi ve tecrübeleri Bulgaristan’daki hayatlarına yansıtabilirlerse, sivil topluma ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bir şekilde kullanabilirlerse, hep birlikte, kardeşçe yaşama kültürünü güçlendirebilirlerse, ne mutlu bize… ” dedi.

Katılımcılar Konuşmasını Yaparken Duygusal Anlar Yaşandı

Bulgaristan’dan gelen katılımcılardan bazıları sertifika töreni sonunda söz alarak duygu ve düşüncelerini aktardı. Bu proje ile edindikleri kazanımlardan bahsederken, Bulgaristan’da kendilerini unutmadıkları, Türk ve Müslüman kardeşlerine yardım ettikleri için Bal-Türk’e ve genel başkan Dr. Bayram Çolakoğlu’na teşekkürlerini ilettiler. Geçirdikleri çok güzel bir programın ardından duygusal anlar yaşayarak vedalaşan katılımcılar dönüş yoluna çıktı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.