Bal-Türk’ten Karlıova Kurşun Camii hakkında Bulgaristan Başpatrik’ine Mektup

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Karlıova kentindeki tarihi Kurşun Camii’nin yerel mahkemece Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğüne iadesi kararını protesto eden kitlelere karşı tepkisini bir basın toplantısı ile duyurdu.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu, Bal-Türk Şube Başkanları ve üyelerin katılımı ile Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki bir lokalde düzenlediği basın toplantısında, caminin Müslümanlara iade kararının bazı Bulgar yöneticileri ve bazı din adamlarını rahatsız ettiğini söyledi.

Filibe’ye bağlı Karlıova ilçesindeki 528 yıllık Osmanlı eseri Kurşun Camii’nin il mahkemesince Müslümanlara iadesine karar verilmesinden sonra şehirde çeşitli gösteriler yapıldığını anımsatan Çolakoğlu, protestolara yerel yöneticiler ve din adamlarının da katıldığını anlattı.

1461756_10151833238573822_1788011226_n

“Bulgar Mahkemesinin kararına rağmen Kurşun Camii’nin iade edilmesini ve ibadete açılmasını istemeyen belediye meclis başkanı ve din adamlarının tutumu kabul edilemez” diyen Çolakoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Karlıova’da caminin Müslümanlara iade edilmemesi, müze yapılması için birtakım gösteriler ve imza kampanyaları başlatılmıştır. Hıristiyan olsun Müslüman olsun insanların ibadethanelerine sahip çıkması ve ibadet etmesi en temel insani haktır. Biz de buradan yola çıkarak ve ülkemizdeki ve medeni dünyadaki uygulamaları dikkate alarak, Bulgaristan’daki Başpatriğe ve İstanbul’daki Bulgar Cemaati Patriği’ne mektup yazdık. Bu mektupta işin hassasiyetinden, hoşgörünün, milletlerin birbirine empatiyle bakmasının öneminden bahsettik.

Türkiye’de gayrimüslimlerin vakıf malları iade edilirken, Balkanlar’da bu tür sıkıntılar yaşanması, din ve ibadet özgürlüğünün kısıtlanması açısından suçtur ve her şeyden önce hoşgörüsüzlüktür.”

Kurşun Camii

1964’te kültür mirası ilan edilen Kurşun Camisi, “kültür abidesi” statüsü taşıyor. II. Beyazıt’ın komutanlarından Karlızade Ali Bey, 1496 yılında kasabayı camiye vakfetti ve oğullarını vakfın mütevellisi yaptı.

6
Teneke parçası şeklindeki tabelada caminin adı ve 1485 yılında inşa edildiği ve kültür anıtı olduğu yazıyor.

1485 yılında inşa edilen caminin Arapça kitabesinde şu ifadeler yer alıyor:

“Bu cami-i şerifi Sultan Murad Han’ın oğlu, Sultan Mehmed’in oğlu Cem Sultan’ın lalası, askeri komutan Karlızade Ali Bey, Allah’ın yardımıyla 890/1485 tarihinde inşa etti. Dünya var oldukça ayakta kalsın.”

Ajans BT- Kocaeli

1456501_10151833238753822_1141591229_n


İçeriği Paylaş