Bal-Türk’te “Mehmet Esat Serezli’nin Hatıralarında Balkanlar” Konulu Söyleşi Gerçekleşti

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlemiş olduğu “Entellektüel Sohbetler” seminerinde bu hafta “Mehmet Esat Serzli’nin Hatıralarında Balkanlari” konulu şöyleşi düzenlendi.

Balkan Kültür Evinde gerçekleştirilen etkinlikte  Doç. Dr. İbrahim Şirin  tarafından  sunum yapıldı. Mehmet Esat Serezli’nin Serez ve havalisiyle ilgili hatıratlarını anlatan Şirin, “Mehmet Esat Bey, Serez ve havalisinin bir kanaat önderidir,  Bulgar ve Yunan çetelerine karşı sivil direnişi örgütlemiş, Serez’de çıkan “Hançer” gazetesinde halkı aydınlatıcı yazılar yazmıştır” dedi. Serez yöresinin eserlerinin envanterini ve kültür hayatını ayrıntılı bir şekilde anlatan Şirin, Serez camileri, mektepleri, medreseleri, türbeleri, tekkeleri, eski düğün-dernekleri, âlimleri, tanınmış Serezliler hakkında bilgi verdi.

Dinleyiciler tarafından beğeni ve ilgiyle izlenilen programın ardından Bal-Türk Genel Başkanı Dr. Bayram Çolakoğlu  teşekkürlerini ileterek Doç.Dr. İbrahim Şirin’e, Ahmet Şahin’in çektiği „Eski Filibe“ temalı tablosunu hediye olarak takdim etti.

Haber: Ayla Bozkurt

serezli1 serezli2

serezli3


İçeriği Paylaş