Bal-Türk Çifte Vatandaşlık Sorunlarını Gündeme Getirdi

Bal-Türk'ten Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bal-Türk yeni seçilen yönetimi ile YTB (Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) na önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. YTB başkanı Abdullah Eren tarafından samimi bir şekilde karşılanan Bal-Türk yönetimi son dönemde gündemi meşgul eden bir çok sorunu dile getirdiği dosyayı Başkan Eren’e teslim etti. Sorunların detaylarını maddeler halinde açıklayarak çözüm önerilerini de ileten Bal-Türk yönetimi, üyelerinin ve camianın beklentilerinin de devletimizin çeşitli kademelerinde dile getirilmesi talebini iletti.

Sorunlarla İlgili Çalışma Grubu Oluşturulacak

Ziyarette; çift vatandaşlık ve oturum temelli sıkıntılar,  Bulgaristan ile vize sıkıntıları, Türkiye’deki kayıtlı kimlik bilgilerinin idari olarak tekrar düzeltilmesinin sağlanabilmesi, genel sağlık sigortasından faydalanabilme hakkının soydaşlar için işler hale getirilmesi de dahil bir çok konu madde madde ele alınarak istişare edildi. Bulgaristan’daki siyasi gelişmelerin de gündeme geldiği ziyarette bu bağlamda son dönemde yaşanan BG vatandaşlığı almak isteyenlere dil şartı getirilmesi konusunda camianın rahatsızlığı iletildi. YTB Başkanı bu konuların daha detaylı ele alınması için Bal-Türk temsilcilerinin de olacağı bir çalışma grubu oluşturma sözünü verdi.

Ortak Projeler Yapılacak

Ziyaretin son kısmında YTB ile Bal-Türk ortaklığında yapılacak projeler görüşüldü. 2024 yılında hayata geçirilecek projeler konusunda çalışmalara başlamak üzere Bal-Türk yönetimi kendilerini ağırlayan Başkan Abdullah EREN’e sıcak karşılaması için teşekkür ederek kurumdan ayrıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


İçeriği Paylaş