Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland Bulgaristan’da

Haberler
İçeriği Paylaş

borisovjaglandd

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa’ya ayak basan herkesin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvencesi altında olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi.

Çalışma ziyareti için Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunan Jagland, Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, mülteci statüsü verilen kişilerin Avrupa ülkesinin vatandaşıyla aynı haklara sahip olduğuna işaret ederek “Avrupa’nın sığınmacıları nasıl bölüştüreceği önemli değil. Onların hakları tamamen korunmalıdır” dedi.

Jagland, “Avrupa’ya ayak basan herkesin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin güvencesi altında olduğunun bilinmesi gerekir” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Daniel Mitov da Bulgaristan’ın 10 Kasım 2015’de devralacağı Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı kapsamında Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve Avrupa Birliği (AB) ile ortak çalışmalarını hızlandıracağını söyledi.

Bulgaristan’ın zor bir durumda nasıl hareket edileceğini sığınmacı krizinde gösterdiğini belirten Mitov, ülkenin sınırını korumasını, sığınmacı kabul, barındırma ve onları entegre etme koşulları konusundaki çalışmalarını örnek gösterdi.

Sığınmacıların neden Avrupa’ya yöneldiklerine ilişkin Mitov, “Demokrasi ve refahın egemen olduğu yerler, daha çok fırsat arayan insanları çeker. Bu gibi olanakların dünyada daha çok yerde bulunması için çaba göstermeliyiz” dedi.

Jagland, temasları çerçevesinde Başbakan Boyko Borisov ile de bir araya geldi. Borisov, görüşmeden sonra, Avrupa’nın yeni tehditlerle yüz yüze geldiğini ifade ederek özellikle terörle mücadelede etkin uluslararası girişimlerin şart olduğunu söyledi.

Bulgaristan parlamentosunu da ziyaret eden Jagland, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından da kabul edildi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı


İçeriği Paylaş