Avrupa Komisyonunun eleştirileri ve uyarıları Sofya için rutinleşti

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bugünlerde Avrupa Komisyonu tüm üye ülkelere özel yıllık önerilerini gönderdi. Bulgaristan da bu eleştiri ve uyarılardan payını aldı. Ancak ülkede fazla bir etki yaratmadı. Bunun sebeplerinden biri, Sofya devamlı ve her şey için eleştirilmeye alıştı. Ve sıradaki uyarı paketi kimsenin dikkatini çekmedi. İkincisi, Brüksel’den gelen son öneriler yeni bir şeyler söylemiyor. Bu sorunlar çoktan beri gündemde, görünüşte önlem alınıyor ama sonuçta kimse memnun değil.

Örneğin, okul eğitimi yasasının onaylanmasıyla ilgili olarak geçen sene gönderilen 5 reform önerisinden Bulgaristan sadece birisini yerine getirdi. Diğer esas dört nokta üzerinde ilerleme yok.

AK’nuna göre kamu ihaleler ile ilgili sorun çok ciddi. Ve özellikle kohezyon programlarıyla ilgili olanlar. Brüksel’den uzmanlar idari kapasite yetersizliği, şeffaflık yetersizliği, yolsuzluklar gördü. Ve yetersiz sonuçlardan dolayı Kamu İhaleleri Ajansı’nda değişikliklerin yapılmasında, titiz kontrolün yapılmasında, değişik Avrupa programlarının yerine getirilmesi için yarışmalarda kazananın dürüst bir şekilde belirlenmesinde ısrar ediyorlar. Burada Bulgaristan’da toplumsal ihalelere ait yeni yasanın kabul edildiğini belirtmeliyiz. Bu yasada Brüksel’i kızdıran sorunların çözümüne yarayacak araçlar olmalıydı. Bir çok gözlemciye göre fakat bu yeni yasa sorunları çözemeyecek ve yolsuzluk için kapıları açık bırakmaktadır. Aslında bunu Başbakan Boyko Borisov kendisi kanıtladı. Şahsen onun talimatıyla yüz milyonlarca Avroluk ihaleler durduruldu. AK Başkan yardımcısı ve bütçe ve insan kaynaklarından sorumlu AB komiseri Kristalina Georgieva durumun gerçekten çok ciddi olduğunu yorumladı.

Avrupa Komisyonu Bulgaristan’a yeni dört öneri sundu. Bu öneriler kamusal finansmandaki açık, vergi toplanmasının iyileştirilmesi, ekonomideki yasadışı sektörünün sınırlanması ve finans-sigorta sistemindeki istikrarla, sağlık koruma sisteminin iyileştirilmesi, ticaret yasasındaki değişiklikler ile ilgilidirler.

Bulgaristan’ın Brüksel’den gelen kızgın şimşeklerden pek fazla etkilenmediğinin bir kanıtı da, önerilerin sunulduğu resmi toplantıda Bulgar tarafından en yüksek düzeyde olanların bakan yardımcısı olmasıdır. Medya kısa haber ile yetindi. Ve Maliye bakanlığının bu yıl %2,9 olarak büyüme beklentilerine çok daha fazla dikkat çevirdi. Bu büyüme oranı ise en iyimser beklentilerinin ötesindedir.

 

Kaynak: BNR


İçeriği Paylaş