Filibe’deki Hemus 2016 Askeri Sanayi Fuarı’na altı Türk şirketi katılıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

“Savunma, Terörle Mücadele ve Güvenlik” konulu 12 . Uluslararası Hemus 2016 Askeri Sanayi Fuarı,  Bulgaristan’ın doğusundaki Filibe şehrinde açıldı.

Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev’in askeri törenle açılışını yaptığı fuara aralarında  Türkiye,  Avusturya,  Hollanda,  Almanya,  Çin,  İsrail,  Polonya ve  Bulgaristan gibi 20 ülkeden üretici firmalar ve askeri heyetler katıldı.

AA’ya konuşan Savunma Bakan Yardımcısı Orhan İsmailov, iki yılda bir düzenlenen fuarın yeni yayınına 41 Bulgar ve 22 yabancı şirketin katılıyor olmasının mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Ekonomi Bakan Yardımcısı Lüben Petrov da yerli savunma sanayinin son yılda ihracat potansiyelini yüzde 50 oranında artırdığını,  Hindistan,  Suudi Arabistan,  Irak ve ABD gibi ülkelere 2015 yılında 640 milyon avroluk ürün sattığını duyurdu.

Fuara gelen  Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Tuğgeneral Şaban Umut’un başkanlığındaki heyet, burada temsil edilen 6 Türk şirketin çalışma ve ürünleri konusunda bilgi aldı. Tuğgeneral Umut, fuarda  Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, Bakan Yardımcısı Orhan İsmailov, İçişleri Bakan Yardımcısı Filip Gunev,  Ekonomi Bakan Yardımcısı Lüben Petrov ve diğer yetkilileri ile görüştü.

Türkiye’nin  Sofya Büyükelçisi  Süleyman Gökçe, AA’ya yaptığı açıklamada, Tuğgeneral Umut’un heyetinin 3 günlük  Bulgaristan ziyaretleri sırasında Bulgar ordusunun askeri ve sivil üst düzey yöneticileri ile bir araya geleceğini belirtti. Büyükelçi  Gökçe,  Türkiye’nin savunma sanayinin 2015 yılında 1,5 milyar dolarlık ihracat yaptığını, en büyük pazarı ABD olmak üzere 60 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

Fuarın,  Bulgaristan ile  Türkiye arasındaki askeri alandaki ilişkilerini geliştirmesi için elverişli bir forum olduğunu belirten  Gökçe, “Fuara katılan 6 Türk şirketin gördüğü ilgiden dolayı memnunuz. Bu gibi etkinlikler dost, komşu, müttefik ve ortak olan ülkelerimizin ilişkilerine katkı sağlar” diye konuştu.

Bulgaristan’ın NATO standartlarında savunma sanayi sistemleri konusunda  Türkiye ile temaslarını sürdürdüğünü ifade eden  Gökçe, bu forumda karşılıklı işbirliğine artırılması için bir çok konunun gündeme getirildiğine işaret etti.

Fuarda  Türkiye savunma sanayi sektörünün  Bulgaristan’da tanıtımının yanı sıra  Bulgaristan sektörünün de kendi ürünleri için  Türkiye de pazar arama çalışmalarında bulunduğunu kaydeden  Gökçe, “Heyetimizin buradaki temaslarında karşılıklı işbirliğin artırılması konusunda aynı istekliğin Bulgar tarafından da geldiğini görüyoruz. NATO standartlarında yenilikçi teknoloji ve ürünlerin sergilenmesi iş ilişkilerine de enerji veriyor.” dedi.

Hafif ve ağır silah ve savunma sistemleri ve yeni teknolojilerin buluştuğu fuar kapsamında. “Savunma Yetkinliklerin Artırımında Bilimsel Araştırmaların Katkısı” konulu bir konferans, NATO Mühimmat Ortaklığı Komitesinin Oturumunun yanı sıra silah tanıtım gösterileri de düzenlenecek.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş