‘Avrupa, 75 milyon Türk’e kapıyı açıyor’

Haberler
İçeriği Paylaş

 

AB ile Türkiye arasındaki mülteci akını anlaşması dünya basınında geniş yer buldu. Hollanda Televizyonu (NOS) “Akıllı bir yatırım” yorumunda bulundu.

Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci akınının durdurulmasına ilişkin olarak Türkiye ile yaptığı anlaşma dünya basınında geniş yer buldu. Hollanda Televizyonu (NOS) anlaşma ile ilgili olarak, “Akıllı bir yatırım” yorumunu yaptı. Gazeteler de gelişmeleri, “AB mülteci krizini satın aldı”, “AB milyarları mülteci akınını frenleyecek”, “Türkiye, Avrupa ile bağlarını güçlendirecek” gibi başlıklarla duyurdu. Basında Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin görüşlerine de yer verildi. Rutte, Türkiye Avrupa’ya yönelik mülteci akınını durdurmadan vaat edilen paranın verilmeyeceğini de vurguladı.

‘AB KAPILARINI AÇTI’

İngiliz Times gazetesi, AB’nin Türkiye’ye verdiği tavizlerle mülteci krizine çözüm bulmaya çalıştığını ve Brüksel’de toplanan liderlerin vizesiz seyahat imkanını masaya getirerek 75 milyon Türke kapıları açtığını yazdı. Haberde şu ifadeler yer aldı: “Varılan anlaşmaya göre Türkiye, topraklarından Avrupa’ya giden düzensiz göç akınını durduracak. Bunun karşılığında da Avrupa ülkeleri Türkiye’deki 400 bin göçmeni aralarında anlaşarak AB topraklarına kabul edecek. Ayrıca Türkiye Afganistan, Bangladeş, Pakistan ve diğer Asya ülkelerinden AB’ye yasa dışı yollarla gelmiş olan ‘ekonomik göçmenleri de’ geri kabul edecek.”

‘MUĞLAK NOKTALAR VAR’

Financial Times gazetesi ise “Her ne kadar birçok önkoşula bağlanmış olsa da, taraflar arasındaki anlaşma Avrupa’yı kapsamlı bir göç stratejisine bir adım yaklaştırmış oldu” dedi.

Independent gazetesi de AB ve Türkiye arasındaki anlaşmanın birçok noktasının muğlak olduğuna dikkat çekti. Guardian gazetesi Almanya Başbakanı Merkel’in Davutoğlu’yla görüşmelere geçmeden önce Finlandiya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Avusturya, İsveç ve Yunanistan liderleriyle görüştüğünü belirtti. Görüşmede diğer AB ülkelerinin göçmenleri almaması durumunda atılacak B planının konuşulduğu ifade edildi. BBC Türkçe’de yer alan haberde ise Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’un, ‘kilit ortak’ olarak nitelediği Türkiye’nin verdiği taahhütlerin adım adım takip edileceğini ve aylık değerlendirmeye tabi tutulacağını ifade etti.

Kaynak: sabah.com.tr


İçeriği Paylaş