Avro, Bulgaristan’da 1 Ocak 2024’ten itibaren tedavüle girecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

1 Ocak 2024’ten itibaren mağazalardan yapılan alışverişlerde avro ile ödeme yapılacak. Bulgaristan’ın Avro Bölgesine girişi için belirlenen gösterge niteliğindeki bu tarih, Bulgaristan’ın Avro Bölgesine üyeliğe hazırlanması için Koordinasyon Kurulu’nun faaliyetini düzenleyen Bakanlar Kurulu kararnamesinde değişiklik yapılmasına dair kanun taslağında belirtilmiştir.

30 Haziran 2021’e kadar Koordinasyon Kurulu’nun Bulgaristan’ın avro para birimine geçmesi için bir Ulusal Eylem Planı Taslağı hazırlaması gerekiyor. Koordinasyon Kurulu Eş Başkanlığı görevine Maliye Bakanı ve Bulgaristan Merkez Bankası Genel Müdürü getirilecek. Avronun tedavüle girmesi konusunda ülkedeki çeşitli kurumların sorumlulukları da belirtilmiştir.

Koordinasyon Kurulu’na bağlı olarak oluşturulacak Tüketicinin Korunması Çalışma Grubu, tüccarların fiyatları yukarıya doğru tamsayıya yuvarlamaya yönelik kötü uygulamalarının üstesinden gelmek için fiyatların Levadan Avroya yeniden hesaplanmasını izleyecek. “Avronun Dürüst Bir Şekilde Tedavüle Girmesi” kampanyası da başlatılacak.

Koordinasyon Kurulu’na bağlı olarak oluşturulacak Haberleşme Çalışma Grubu, farklı hedef grupları (öğrenciler, emekliler, hane halkları, özel gereksinimli kişiler, etnik azınlıklar) için bilgi materyalleri hazırlayacak. Bu çalışma grubu ayrıca avroya geçişle ilgili kurulacak bilgilendirici sitesini de yönetecek.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş