Atina’da hükümet krizi çözülüyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

PASOK lideri Evangelos Venizelos, “ND-PASOK ve DİMAR desteği ile öğleye kadar bir hükümet kurulması bekleniyor” dedi.

Yunanistan’daki genel seçimlerden birinci çıkan Yeni Demokrasi (ND) Partisi’nin aldığı hükümeti kurma yetkisi kapsamında koalisyon görüşmeleri sürüyor.

AB ve avro yanlısı ND, PASOK ve Demokratik Sol (DİMAR) partilerinden oluşan bir koalisyon kurulması için parti temsilcilerinden oluşan heyetler toplantı yapıyor.

Daha önce partisinin yetkilileriyle bir araya gelen PASOK lideri Evangelos Venizelos, “ND-PASOK ve DİMAR desteği ile öğleye kadar bir hükümet kurulması bekleniyor” dedi.

Venizelos, PASOK Ulusal Konseyi’nin, yeni hükümete ne şekilde katılınacağını görüşeceğini, şu an için en önemli konunun borç anlaşmasının incelenmesi ve yeniden müzakere edilecek bölümlerinin belirlenmesi için bir, ”Ulusal müzakere grubu” oluşturulması olduğunu belirtti.

17 Haziran seçimleri sonrası parlamentoda ND 129, PASOK 33, DİMAR 17 sandalyeye sahip bulunuyor.

ND-PASOK-DİMAR birlikteliği, 300 sandalyeli parlamentoda çoğunluk sayısını aşarak 179 milletvekiline ulaşıyor.

ND ve PASOK, borç anlaşmasını yeniden müzakere ederek ağır yükümlülüklerinde bazı değişiklikler yapacaklarını belirtiyor. DİMAR ise borç anlaşmasının yükümlülüklerinden en kısa sürede kademeli olarak kurtulunmasını istiyor.

Borç anlaşmasını iptal etmek isteyen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) ve sağ parti Bağımsız Yunanlılar’ın liderleri ise koalisyona katılmayacaklarını açıklamıştı.

 

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.