Atina, Ege’yi Lahey’e taşımak istiyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’da yayımlanan haftalık To Vima gazetesi, “Atina’nın, Ege konusunda Türkiye olan farklılıklarla ilgili Lahey Adalet Divanı’na gidilmesi konusunu yeniden gözden geçirdiği” iddiasını yazdı.
To Vima, “Atina, Lahey konusunu yeniden gözden geçiriyor” başlıklı haberinde, “Atina hükümetinin, Ege konusunda Türkiye ile olan farklılıkların çözümü için, ortaklaşa Lahey Adalet Divanı’na gidilmesi olasılığına karşılık dikkatli bir şekilde ortamı hazırlamaya çalıştığını” belirterek, bu çerçevede Atina’nın Temmuz başlarında yabancı hukukçuların ve bilirkişilerin de katıldığı gizli bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.
Dışişleri Bakanlığının Diplomasi Akademisi tarafından “kapalı kapılar ardında” düzenlenen toplantıya, Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerde yer alan Yunanlı diplomatların yanısıra aralarında İtalyan Tulio Skovaci ve İngiliz Alan Boil’in de katıldığı belirtilen haberde, katılımcıların, “Yunanistan’ın, Ege’de, Türkiye ile olan farklılığın sadece kıta sahanlığının belirlenmesi konusu olduğu tezinin ardına mevzilenmesinin, tehlikeli sonuçlar getirebileceği” değerlendirmesinde bulunduğu belirtildi.
Gazete haberinde, “Uluslararası Mahkeme’nin hukuki düzeninin, deniz zonlarının belirlenmesiyle ilgili, (Kastellorizo örneğinde olduğu gibi) Yunanistan için olduğu kadar, Türkiye için de olumlu noktalar içerdiğine” dikkati çeken katılımcıların ayrıca, “Mahkeme’nin kıta sahanlığı konusu çerçevesinde, bir tabu olan karasularının genişletilmesi ve buna bağlı olarak da hava sahasının uyarlanması konusuyla ilgilenebileceği” uyarısında bulunarak, “Kıta sahanlığı için Lahey’e gidilmesinin Yunanistan için sağlayacağı kazançların yanısıra, kayıplara da neden olacağını” belirttikleri kaydedildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.