Arnavutluk’ta Osmanlı kalesi bulundu

Haberler
İçeriği Paylaş

Arnavutluk’un Elbasan kentinde, yol yapım çalışmaları sırasında “tesadüfen” bulunan tarihi kalıntıların, iki asır önce Osmanlılar tarafından inşa edilen Yeniçeri Kalesi’ne ait olduğu tespit edildi

 

Arnavutluk’un orta kesimlerindeki Elbasan kentinde, yol yapım çalışmaları sırasında “tesadüfen” bulunan tarihi kalıntıların, iki asır önce Osmanlılar tarafından inşa edilen Yeniçeri Kalesi’ne ait olduğu belirlendi.

Elbasan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Cevahir Hasa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Toma Kalefi yolu inşası nedeniyle gerçekleştirilen kazılar sırasında, ekiplerin tesadüfen bazı tarihi kalıntılar bulduğunu belirtti.

Bunun üzerine yol çalışmalarının durdurulduğunu ifade eden Hasa, tarihi kalıntıların da Kültür Anıtları Enstitüsü tarafından incelemeye alındığını anlattı.

Hasa, araştırmalar sonucunda tarihi kalıntıların, iki asır önce Osmanlılar tarafından inşa edilen Yeniçeri Kalesi’ne ait olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

Bölgede yapılan kazılar neticesinde de kalenin bazı gözetleme bölümleri, yaya yolu ve merdivenlerinin ortaya çıkarıldığına işaret eden Hasa,  “Kalenin herhangi bir mimari planına veya taslak çizimlerine ulaşılamadığı için diğer kısımlarının tespiti pek mümkün olmadı. Daha önce, Namazgah Meydanı’nda eski bir duvar kalıntısına rastlanmıştı. Bu yapılar arasında bir bağlantı olup olmadığı araştırılıyor. Ancak şunu biliyoruz ki şehrimizin altında başka bir şehir var” dedi.

“TURİZME KAZANDIRILACAK”

Kültür Anıtları Enstitüsü Müdürü Arta Dollani ise Yeniçeri Kalesi ile ilgili kazı faaliyetlerinin genişletilmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Tarihi yapıyı koruma altına aldıklarını belirten Dollani, Elbasan Belediyesi ile yapacakları ortak bir proje ile kalenin mümkün olduğunca büyük bölümünü ortaya çıkararak, turizme kazandırılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Öte yandan, Yeniçeri Kalesi’ne ait kalıntılar, Elbasan’da da ilgi odağı oldu. Meraklı vatandaşlar ve yerli turistler, tarihi kalıntıların bulunduğu bölgeyi şimdiden ziyaret etmeye başladı.

 

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş