Rusya, Bulgaristan’a 3 milyar Avrodan fazla yatırım öneriyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Rusya Karadeniz ve Tuna nehri bölgelerinde altyapının gelişmesi için 3 milyar Avronun üstünde yatırım yapmaya hazır. Bulgaristan’ın buna gereken parası yok, Avrupa Birliği ise Avrupa fonlarından hiç diyecek kadar para veriyor. Rus yatırımcılar Varna limanın tamamen modernizasyonunu teklif ediyorlar. Diğer projeler ise oto yollar ve demir yollarının inşaatıyla ilgilidir. Bu konu Bulgar-Rus Ticaret ve Ekonomik Odasının Sofya’daki oturumunda incelendi.

Kurumdan bu önerilerin Rusya ve Ukrayna arasında şimdiki ilişkiler ile hiç alakası olmadığını izah ettiler. Yatırım projeleri Bulgaristan’a bundan bir buçuk yıl önce önerildi, fakat şimdiye kadar cevap verilmedi. Bulgaristan’da yeniden sanayileşme gibi güncel konu da Rus yatırımcıların ilgisini çekti. Moskova, Sofya’ya bu alan için daha 12,5 milyar Avro vermeye hazır. Bu öneri ise ‘Güney Akım’ boru hattının inşaatı ile ilgilidir. Rus yatırımların Moskova menfaatini izlemesi de çok doğaldır. Rus sermayenin diğer hedefleri organik kimya ürünleri üreten işletmelerdir. Rus yatırımcılar hükümetin büyük borçlarından dolayı satmaya çalıştığı fakat satamadığı ‘Himko’ işletmesinin de canlandırmasına ilgi gösterip net sinyal verdiler.

Rusya ile ticaretimizin büyük bölümü Ukrayna’dan geçmektedir. Şimdiki çelişkili ve hassas durum, yük taşımak için doğrudan deniz seferi açmayı teklif eden Bulgar iş alanlarını endişelendiriyor. Kiev’deki gerginliğin tırmanması durumda Bulgar TIR kamyonları Rusya’ya doğrudan özel gemilere yüklenecek. Bakanlar böylece işadamlarını sakinleştirdi. Bulgar mallarını Varna ve Burgas limanlarından Hazar limanlarına kadar taşıyacak şirketler de yatırım ilgisini ifade ettiler. Moskova ile charter uçuşlar konusunda yeni anlaşma öngörülüyor. Bulgaristan’a turist taşıyan hava yolları şirketlerinin sayısının da artırılması öngörülüyor. Bilindiği gibi bizde turizm sektörü esasen Rus turistlere bel bağlamaktadır. Son ay içinde ancak Bulgar Karadeniz kıyısında tatil yapmak isteyen Rus müşterilerinin sayısında yaklaşık %30 azalma kaydedildi. Sezon ise hala başlamadı…

 

Kaynak: BNR


İçeriği Paylaş