Arnavutluk Resmi Yayınlar Merkezine TİKA’dan Destek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Arnavutluk Cumhuriyeti’nde resmi gazetenin hazırlanması, basılması, dağıtımının yapılması ve internet ortamına aktarılması Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Resmi Yayınlar Merkezi tarafından yapılıyor. Merkezin modernizasyonu, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından verilen destekle gerçekleştirildi.

Proje doğrultusunda Resmi Yayınlar Merkezine bilgisayar, sunucu, bir adet fotokopi/yazıcı/tarayıcı cihazı alımı gerçekleştirildi. TİKA tarafından temin edilen malzemeler Resmi Yayınlar Merkezi’nde düzenlenen bir törenle yetkililere teslim edildi.

Törende konuşan Resmi Yayınlar Merkezi Müdürü İlir Kondi, merkezlerindeki bilgisayar, sunucu ve ofis malzemelerinin donanım ve yazılım açısından teknolojinin gerisinde kaldığını, iyi şartlarda hizmet sunamadıklarını ve teknik sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Arşiv sunucularının yetersiz olmasından dolayı elektronik ortamdaki yayın arşivlerini kaybetme risklerinin olduğunu belirten Kondi, TİKA sayesinde bu sorunları geride bıraktıklarını dile getirdi. Resmi Yayınlar Merkezi Müdürü Türkiye’ye ve TİKA’ya Arnavutluk Cumhuriyeti’nde yaptığı çalışmalar için teşekkür etti.

Tiran Program Koordinatörü Yahya Gülseven ise, Türk halkının dost ve kardeş ülke Arnavutluk’un her zaman yanında olduğunu, Resmi Yayınlar Merkezi’nin işlevinin öneminin farkında olduklarını belirterek; merkezin hizmet kalitesinin arttırılması ve yayın arşivinin kaybedilmesi riskinin ortadan kaldırılmasına sağlanan katkıdan dolayı memnuniyetini ifade etti.

Törene Arnavutluk Cumhuriyeti Başbakanlık yetkilileri, Adalet Bakanlığı yetkilileri, hukukçular ve çok sayıda basın mensubu katıldı. TİKA tarafından tamamlanan bu proje Arnavutluk kamuoyunda büyük ilgi ile takip edildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.