Arnavut Öğrenciler Ödemiş’e Hayran Kaldı

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Ödemiş Kaymakamlığı ve Rumeli Göçmenler Konfederasyonu’nun ortaklaşa yaptığı proje ile Arnavutluk’tan staj için Ödemiş’e gelen 15 öğrenci Ödemiş’in tarihi ve doğal güzelliklerini ziyaret ettiler.

Ödemiş Kaymakamlığı proje sorumlusu Özge Kırsoy eşliğinde geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar gününü Ödemiş’in tarihi ve turistlik alanlarında geçiren yabancı öğrenciler bol bol alışveriş yapıp fotoğraf çetirdiler.

Cumartesi gününe Ödemiş Belediyesi Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi (ÖYKAM)’a ziyaretle başlayan yabancı öğrenciler daha sonra Ödemiş köylü pazarını ve Ödemiş kadın el sanatları pazarını da ziyaretlerde bulunarak bol bol alışveriş yaptılar.

Pazar günü de Ödemiş Sanayi Sitesi Arapoğlu Süt Ürünleri Sahibi Mustafa Karaman’ın daveti üzerine güne peynir üretim alanında başlayan öğrenciler İzmir tulum peynirinin yapılışını yakından incelediler bilgiler aldılar. Daha sonra öğrencilere Ödemiş kebabı, İzmir tulum peyniri ve baklava ikram eden işletme sahibi Mustafa Karaman öğrencilere meşhur Ödemiş kebabını tanıttı.

Karaman, “Ödemiş Kaymakamımız Abdullah Dölek’in öncülüğünde ve Özge Kırsoy arkadaşımızın koordinesi ile yabancı çocuklarımızı ağırlama şerefine layık olduk. Onları tesisimizi gezdirdik, peynir üretimi hakkında bilgiler verdik. Hep birlikte bir öğle yemeği yeme fırsatı da yakaladık. Onlarda kebabımızı, peynirimizi, tatlımızı çok sevdiler. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizde bir tuğla koyduysak ne mutlu bize” dedi.

Arapoğlu Süt Ürünleri tesisinden ayrılan Arnavut öğrenciler daha sonra tarihi Birgi beldesini ziyaret ettiler. Öğrenciler Aydınoğlu Mehmet Camii ve İmam Birgivi’yi ziyaret etikten sonra Çakırağa Konağı ve Derviş Ağa Medresesi’ni gezdiler. Öğrenciler Birgi’nin muhteşem güzellikte bir yer olduğunu belirterek bol bol hatıra fotoğrafı çektirdiler.

arnavut_ogrenciler_odemise_hayran_kaldi

Birgi ziyaretlerinin ardından Bozdağ Kırkoluk mevkiine hareket eden öğrenciler burada kırk çeşmeden su içerek dilek tuttular. Daha sonra Gölcük beldesine geçen öğrenciler Gölcük manzarasına hayran kalarak fotoğraf arşivlerine Gölcük yaylasını da eklediler. Gölcük’te Gölcük Otel Müdürü Mustafa Çoban öğrencilere meşrubatlar ikram ederek Gölcük’ün geçmişi hakkında kısa bilgiler verdi. Cumartesi ve Pazar gününü yoğun geçiren Arnavut öğrenciler Gölcük’ten sonra turunu tamamlayarak Ödemiş’e döndüler.

Konu ile ilgili olarak bilgi aktaran Ödemiş Kaymakamlığı Proje sorumlusu Özge Kırsoy, “Arnavutluk’tan gelen doktor ve eczacı adayı öğrenci arkadaşlarımız Ödemiş Devlet Hastanesi’nde stajlarını yapmaya başladılar. Hafta sonu tatillerinde kaymakamımızın talimatları ile bölgemize öğrencilerimize tanıtmaya çalıştık. ÖYKAM’da başlayan tanıtım turumuz iki gün sürerek Gölcük’te bitti. Öğrenci arkadaşlarımızın hepsi Ödemiş’e, beldelerine hayran kaldılar. Sürekli fotoğraflar çektiler ve kendi ülkelerinde ki sevdiklerine hediyeler satın aldılar. Güzel bir hafta sonu geçirdiğimize inanıyorum. Arnavut öğrencilerimize başarılar diliyoruz” dedi.

Haber Kaynağı : MGH – Haber Merkezi


İçeriği Paylaş