Eğridere’nin en eski Camisi Ömerler köyünde

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

76 yaşındaki imam Mustafa Rafet, Ardino/Eğridere/ Belediyesi’ndeki en eski caminin Lübino /Ömerler/ köyündeki olduğu kanaatindedir. Cami kesme taşlardan yapılmıştır, horasan ve kireçle sıvanmıştır. Cami beyaz binasıyla çok uzaktan dikkati çekiyor. Ana giriş kapısının üst tarafındaki Arapça bir yazıdan imamın yardımıyla caminin Hicri 1222 yılında, yani Miladi yaklaşık 1844 yılında Smolyan’ın /Paşmaklı/ Davidkovo köyünden Bulgar inşaatçıları tarafından kurulduğunu öğreniyoruz.

Şimdi cami sadece Türkiye ve etraf köylerden müminlerin de buraya geldiği cuma, Ramazan ve Kurban Bayramı namazları için açık oluyor. Demokratik değişimlerden önceki dönemde ise Ömerler ve etraf köylerden müminlerle dolduğu belli oldu. Cami girişinin önündeki bölümde medresenin kalıntıları bulunuyor.

Burada hoca ve imam gibi daha aşağı düzeydeki dinî adamlar yetiştiriliyor. Medrese daha sonra dinî eğitim verilen bir okul olmuş, en son ise bir halk toplum merkezinin bölümüymüş. Bugün bu bina tamamen viran olmuş halde.

Cami iki katlı, ikinci katta kadınlar için ayrılmış bir bölüm bulunuyor. Caminin kuzey kısmındaki yaklaşık 20 metre yüksek minarenin ayrı giriş kapısı mevcut.

İmam, “Doğu Rodoplarda şu anda sadece bu camide ana bölümünün altında bodrum bulunuyor” iddiasında bulundu. Mustafa Hoca, camiyi onarmak istediklerini, fakat bunun için gereken mali kaynaklara sahip olmadıklarını belirtti. Cami kısa bir zaman önce Kırcaali Bölge Müftü Vekili Erhan Recep tarafından ziyaret edilmiştir. Kendileri caminin mimarisinden çok etkilendiğini ifade etmiştir. Caminin etrafında bir mezarlık yeri bulunuyor. Yerli insanların ifadesine göre burada 300 yıl öncesinden bölgedeki en eski mezarlar mevcut.

Burada camide hizmet veren ilk hocalar yatmaktadır.

Güner ŞÜKRÜ /Çeviri: Kırcaali Haber

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.