Anne ve baba Bulgaristan vatandaşı ise çocuklar nasıl Bulgaristan vatandaşı olur?

S.S.S.
İçeriği Paylaş

Çocuğun Bulgaristan Vatandaşı olabilmesi için Doğum Kâğıdı ve EGN Vatandaşlık numarası alması gerekiyor.
Bunun İçin Gereken Evraklar Şunlardır:
• Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Nüfus Kayıt Örneği
• Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Çocuğun Doğum Kayıt Örneği (Formül A)
• Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Evlilik Kayıt Örneği (Formül B)
• İsim Denklik Belgesi Anne / Babanın (Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nden) (İstanbul’da Bayındırlık Müdürlüğünden alınacak. (Beşiktaşta)
Bu evraklar Sofya’ya Dışişleri Bakanlığına gidecek ve orada tercüme edilip noterden tastiklenip apostil olacak.
Annenin veya babanın (hangisi Bulgaristan Vatandaşı ise) Liçna kartının olması gerekiyor. Annenin Bulgaristan’da kayıtlı olduğu yerden çocuğa doğum kâğıdı çıkacak onunla Bulgaristan’dan veya Türkiye’den Pasaporta başvuracak.

Çocuğun Bulgaristan Vatandaşı olabilmesi için Doğum Kâğıdı ve EGN Vatandaşlık numarası alması gerekiyor.Bunun İçin Gereken Evraklar Şunlardır:
• Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Nüfus Kayıt Örneği • Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Çocuğun Doğum Kayıt Örneği (Formül A) • Kaymakamlıktan Alınacak Apostilli Evlilik Kayıt Örneği (Formül B)• İsim Denklik Belgesi Anne / Babanın (Köy Hizmetleri Müdürlüğü’nden) (İstanbul’da Bayındırlık Müdürlüğünden alınacak. (Beşiktaşta) Bu evraklar Sofya’ya Dışişleri Bakanlığına gidecek ve orada tercüme edilip noterden tastiklenip apostil olacak. Annenin veya babanın (hangisi Bulgaristan Vatandaşı ise) Liçna kartının olması gerekiyor. Annenin Bulgaristan’da kayıtlı olduğu yerden çocuğa doğum kâğıdı çıkacak onunla Bulgaristan’dan veya Türkiye’den Pasaporta başvuracak.


İçeriği Paylaş

36 thoughts on “Anne ve baba Bulgaristan vatandaşı ise çocuklar nasıl Bulgaristan vatandaşı olur?

 1. burgar vatandasıyım turk vatandaslıgım yok.cocugumu turkıyede dogurdum .bulgarıstana cocugumla nasıl gırerım.ne yapmam gerekıyor.teskkurler

  1. Bulgar konsolosluğundan çocuğunuza pasavan alacaksınız, o zaman bulgaristana girebilir çocuğunuz

 2. Biz oğlumuzun evraklarını bulgaristan a gönderdik, geri geldiğinde ankara konsolosluktan islemleri yaptıracağız. Bunun bir ücreti var mıdır Peki? 500 euro gibi bir rakam duyduk, aslı var mıdır?

 3. Çocuğumun bg vatandaşlığı onaylandı egn numarası var ama bunlar a4 kağıt halinde. Licna kartasını ve bg pasaportunu almak için Edirne konsolosluga gidicez hangi evrakları götürmeliyiz

  1. çocuğunuz hangi yolla aldı bg vatandaşlığı?
   oturumdan vatandaş olunca adres beyanı, doğum kağıdı ve yabancılar şubesinden geçici kartı iade ettiğinize dair belgeyi veriyorsunuz.
   Sizin sorunuz açık değil

 4. Annem Ve Babam Türk vatandaşı yanlız doğumları Bulgaristan olarak soy ağacımızda görünüyor Vatandaşlık almak İçin ne yapmamız gerekir Teşekkürler

  1. sizin sorunuza yanıt verebilmek için daha çok bilgiye ihtiyaç var,
   Anne ve/veya babanız hayatta mı?
   Anne ve/veya babanızın Türkiye’ye geliş tarihleri hangi yıllar?
   siz bunları yanıtlar sanız doğru bir yol gösterebiliriz.

 5. Dedemler bulgaristan razgrat dan 1938 li yillarda eskisehir e gelmisler vatandaslik hakki alabilirmiyiz ve ordan kaçmışlar aslında.oradaki evimiz yerlerimiz bunlara nasil ulasabiliriz

 6. merhabalar

  Benim Babam Rusçuk doğumlu. bende Bulgaristan vatandaşı olmak istiyorum. yalnız Almanya da 10 yıl çalıştım, ve Türkiye ye kesin dönüş yaptım. Bulgaristan vatandaşı olursam Türkiyedeki emekliliğimi etkiler mi? Şu anda da bodrumda halen çalışıyorum.

  1. Merhaba,babanız hayatta ise önce babanız sonra siz olmak üzere vatandaşlık alabilirsiniz.Bulgaristan vatandaşlığı almanız buradaki emekliliğinizi etkilemez.

 7. Merhabayin ben bulgar vatandaşiyim 3 cu cocuğuma hamileyim Almanyada yaşiyorum Allah kismet nasip ederse almanyada doğum yapicam size sorum ilk doğumum olcak almanyada bebeğimi yurtisina cikarmak icin pasavanmi gerekiyor bulgar konsolostan yoksa yabancilar polislinemi baş vurmam gerek cok teşekkur ederim

 8. Merhabalar ben 1989 göçmeniyim çifte vatandaşlık için istanbul konsolosluğundan randevu aldım 05/09/2018 tarihine pasaport çıkınca 17 yaşindaki oğlumu da çift vatandaş yapmak istiyorum bulgariştana giderek burada uzun sürüyormuş ne gerekiyor TEŞERURLER

 9. Merhaba. Ben ve eşim Bulgaristan doğumluyuz ve çift vatandaşız. Bulgaristana gidip, çocuğa doğum belgesi ve egn almak için tek benim gitmem yeterli olur mu yoksa eşimin ayrıca bana vekalet vermesi gerekir mi? Teşekkürler

 10. Merhaba Bulgaristana gidip oğluma doğum kadı çıkartmakmistiyorum eşimden vekalet almam gerekiyormu.

 11. ben bu kağıtları topladım ama konsolosluga basvurmaya gıttgımde olmadı fotograf ve birde bulgarca doldurulmus bir evrak daha istendi ama o evragın adını hatırlamıyorum nedir aceba

 12. Annem babam 92 de bulgaristandan calismaya tr’ye gelmisler. Burda onlar anlasamayinca annem beni almis burda baska bi adama kaçmış, sonra babam bg’ye geri dönmüş. Annem bu zamana kadar bi turk adamla birlikte yaşadi ve benim nufusumu onu uzerine almaya çalıştılar ama babamla evli oldugu icin olmadi. Bende sade dogum kağıdı var baska hic biseyim yok elimde. Annem vefat etti. Burda bana kimlik vermiyolar. Oz babam hayatta ama gorusmuyoruz. Ben nasil lichna karta alabilirim ne yapmam gerek?

  1. merhaba,elinizde doğum kağıdınız var,bu da demektir ki Bulgaristan’da nüfus kütüğe kayıtlısınız,kendiniz veya vekalet vereceğiniz biri ile gerekli evrakları hazırlayıp liçna kartanızı çıkartabilir siniz.

 13. Merhaba, öncelikle bu tip yararlı bir platform hazırlayıp, emek verdiğiniz için çok teşekkürler. Soruma gelecek olursam, 1936 Bulgaristan doğumlu dedem çocukken(14-15 yaşlarında) 1950 yılında ailesiyle türkiye’ye gelmişler. Annem ve ben Türkiye doğumluyuz. Dedem vefat edeli çok oldu ancak bazı kaynaklarda önce annemin, sonra da benim vatandaşlık hakkımız olabileceğini okuduğum için dedemin denklik belgesini istedim. Ankara’dan cevap geldi, belgeler bulgarca ancak tahminim 1950 yılında dedem+annesi+babası geldiklerine dair ve dedemin 1936 doğumlu olduğuna dair belgeler gelmiş bulunuyor. Apostil de yaptırdım fakat bu noktada elimde belgelerle ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Öncelikle annem ve benim çifte vatandaş olma şansımız var mıdır? bu işlemler için birilerini mi bulmamız gerekmektedir yoksa konsolosluk veya stk/dernekler üzerinden kendimiz mi yapmalıyız? veya onlar mı birisini bulurlar? Ne yapmamız gerekmektedir? Konu hakkında vakit ayırıp bilginizi paylaşma nezaketinde olacağınızı umuyor, şimdiden teşekkürü bir borç biliyorum. İyi günler, iyi çalışmalar. / (bilgi olarak ayrıca, istanbul’da ikamet ediyoruz ancak konu ile ilgili başka bölgelere git-gel olacaksa sorun olmaz, zaman ayarlayıp git-gel yapabiliriz.)

  1. 1950 göçü le gelenlerin vatandaşlığı silinmemiş. Annenizin vatandaş olma hakkı var. Anneniz olduktan sonra oğlu olarak siz de olabilirsiniz.

   1. Dr. Bayram Çolakoğlu nun söylediklerine ek olarak belirtmek isterim,1950 yıllarında gelenlerin neredeyse tamamının doğum tarihi yanlış yazılmış,bu nedenle ilk işlem olarak Bulgaristan’dan kişinin doğum belgesini almak ve Türkiyede ki kayıtları düzeltmek gerekmektedir.

 14. Merhaba 1989 göçü ile Türkiye ye geldik geçen sene BG vatandaşlığımı aldım . Kimlik bulgar ismi ile çıktı . Türk ismimi nasıl geriye alabilirim bir de Türkiye deki gibi isim soy isim şeklinde alabilir miyim şimdiden teşekkürler

  1. Belediyenize müracaat edip Türk isminizi alabilir ve buradaki isminizin aynısını kullanabilirsiniz

 15. merhabalar
  ben Bulgaristan vatandaşlığı için müracatımı 5 ay önce yapmıştım. Elimde Apostil var. bundan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir? Bu konu da yardımlarını rica ediyorum.
  Saygılarımla

 16. Merhaba,
  Annem ve babam 2019 Temmuzında Bulgaristan vatandaşı oldular… İkisinde 78 göçmeni… Bende 78 Bulgaristan doğumluyum ve oturum almadan onlar üzerinden vatandaş olabilirmiyim? Yoksa onlar gibi ilk önce oturum alıp 3-4sene sonra mı vatandaş olabilirim.. Onların Bulgar vatandaşınolmalarının bana vatandaş veya oturum al amda bir faydası olur mu??

 17. Merhaba,
  Tüm işlemlerin ana kapsamı hukuk, hukuk olunca da detay giriyor (Bulgarca biliyor olsam büyük kısmını yasaları araştırarak halledeceğim). Durumu anlatayım:
  “Babam 1951(yada 1950) göçmeni, 1947 doğumlu, halen hayatta. Kendi başına bir şeyler yapmaya çalışıyor, bir takım kişiler bulmuş (bakkala gidip kalp ameliyatı olmayı düşünen kalmadı, ama maalesef bazı konularda halen benzer yaklaşım sergileniyor), bazı evrakları Bulgaristan’ a gönderme işlemi kaldı. Sanırım orada halen vatandaş gözüküp gözükmediğine bakılacak. vatandaş gözüküyor ise sadece kimlik kartını çıkaracak (bu kişiler 3 ay adres göstereceğiz gibi bir şey söylemişler, geçerliliği var mıdır? Mantıkla uyuşmayan bir işlem). Yani vatandaşlığını elde etmiş olabilecek.
  Bir de vatandaşlıktan çıkarılmış olma durumu var. Fakat bu durumda yapılması gereken işlem: ‘kaybedilen vatandaşlığı geri istemek’ . Buradaki işlem basit bir mantığa dayanıyor, reşit olmayan kişinin üstelik kendi iradesi dışında ülke dışına çıkarılmasından dolayı vatandaşlığının kaybolması (bu işlem geçersiz bir işlemdir/yok hükmündedir, çünkü reşit olmayan kişinin verdiği kararın hukuksal bir geçerliliği yok, ayrıca da kendi iradesi dışında. Yani Bulgaristan devleti ‘kendin isteğin ile çıktın’ da diyemez, seni attım da diyemez. Tabi konunun zaman aşımı tarafı da olabilir). Vatandaşlığının geri iadesini talep edecek. Bu kısma kadar doğru bir bakış açısında mıyım?

  Konu başlığını biraz dağıtmış oldum. Halen işlemler devam ettiği için kırıntı da olsa (cevap için ayrıntıya ihtiyaç olduğundan) bilgi çok işimize yarayacaktır. ”
  En sonuncu soruma geleyim:
  Diyelim ki babam vatandaşlığını alabildi. 36 yaşına gelmiş bir insan olarak doğrudan babamın üzerinden vatandaşlık alabilir miyim, ne kadar sürer? Yada nasıl bir yol izlemem gerekir (yaklaşık olarak)?

  Şimdiden cevap için teşekkürler.

 18. Annem babam 89 göçmeni. Ben 91’de Türkiye’de doğdum. 2006’dan beri Bulgaristan vatandaşıyım. Türkiye’den biriyle evlendim. Evlilik cüzdanını Bg’de çıkarttım. Bu yıl bir çocuğum oldu Türkiye’de. Babası Bg vatandaşı değil. Çocuğuma ve babasına vatandaşlık hakkı almak için nasıl bir yol izlemeliyim?

 19. Merhabalar,
  Baba tarafımdan babam hariç herkes Bulgaristan vatandaşlığı aldı, babamın da süreci devam etmekte. Şu an dosya zorunlu onay sürecinde gözüküyor. Kendisi 30 yıllık devlet memuru (öğretmen).
  Benim sorularım şu şekilde:
  1- Babamın vatandaşlığını alması bulunduğu aşama itibariyle ne kadar sürer?
  2- Babamın da vatandaşlık almasının ardından ben başvuruda bulunacağım. 23 yaşındayım ve akredite bir okuldan mezun mühendisim. Benim vatandaşlık almam tahmini ne kadar sürer?

  Şimdiden cevabınız için çok teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.