Batı Trakya’daki altınla şimdi de Avustralyalılar ilgileniyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Avustralya’nın Yunanistan Büyükelçisi Jenny Bloomfield Kalkınma Bakanı Kostis  Hatzidakis ile yaptığı görüşmede Batı Trakya bölgesindeki altın çıkarma çalışmalarıyla ilgilendiklerini aktardı.

Batı Trakya’daki altın çıkarma işlemlerine yatırım yapmak istediklerini aktaran Avustralyalı Büyükelçi, Kalkınma Bakanı’ndan bu konuda gerekli işlemlerin ilgili Bakanlıklar tarafından hızlandırılmasını talep etti.

Avustralya’nın Yunanistan Büyükelçisi, ayrıca, iki ülke arasındaki işbirliği ve ticareti kolaylaştırmak, ikili mali ilişkileri desteklemek ve Yunanistan’ın krizden çıkma için verdiği mücadeleyi desteklemek amacıyla kurulan Yunanistan-Avustralya İş Konseyi’nin de aktif hale getirilmesini talep etti. Merkezi Atina’da olacak olan Konsey’in Selanik ve İraklio’da da şubeleri olması bekleniyor.

Batı Trakya bölgesinde altın çıkarma işlemleri konusundaki en son gelişme ise Çevre ve Enerji Bakanlığı’nın “Metalleftiki Thrakis” şirketi lehine almış olduğu kararla yaşanmıştı. Çevre Bakanlığı Metalleftiki Thrakis şirketine Rodop ilinin Şapçı (Sapes) bölgesinde altın çıkarma işlemleri için gerekli olan ön çevre araştırması projesine yeşil ışık yakmıştı.

Trakyadan


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.