Alantepe’nin En Güçlüsü Yine Ahmet Yavuz!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

üzyıllardan bu yana kesintisiz sürdürülen Alantepe Yağlı Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri bugün düzenlenen yağlı güreş final müsabakaları ve kültürel etkinliklerle sona erdi. Alantepe 2012 Başpehlivanı Edirne’den eski Kırkpınar başpehlivanlarından Ahmet Yavuz oldu. Etkinlikte Başkonsolos Osman İlhan Şener’in “Dininize ve dilinize sahip çıkın. İslâmiyet’e ve Türkçe’ye sahip çıkın. Sizin dininizin, dilinizin bekçileri seçtiğiniz müftülerdir, din adamlarıdır.” Görüşleri damgasını vurdu.

Alantepe etkinliklerine Azınlık milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Ayhan Karayusuf, T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Gümülcine S.Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, D.E.B. Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Seçek Azınlık Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Ali Pencal, Kozlukebir Belediyesi “Toplumsal Hareket” Başkanı Saadettin Şakir Hüseyin, Kozlukebir muhalefetinden Halit Mehmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, S.Ö.P.A. Mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı İbrahim Mehmet, Edirne güreşçileri temsilcisi Habil Kara, Bursa Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Kenan Akın, Bulgaristan’dan Burgaz milletvekili Durhan Mustafa, Mücella Bilal, Eskicuma Müftüsü Enver Kasırçam ve Aytos Bölge Müftüsü Selahattin Muhterem, Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı’nın yanısıra diğer davetliler katıldı.

Yapılan konuşmalarda, Kozlukebir Belediye başkanı ekonomik sorunlara rağmen iyi bir program sunmaya çalıştıklarını söyledi ve başarılı olacaklarına inandıklarını belirtti.

Rodop Azınlık milletvekili Ahmet Hacıosman, Türkiye Tarım Bakanlığı’nda yapılan görüşmeler neticesinde 20 Eylül’e doğru Türkiye’den bir heyetin aralarında olacağını ifade etti.

Azınlık milletvekili Ayhan Karayusuf, belediye başkanını tebrik etti ve yerli güreşçilerin azlığına dikkat çekti.

D.E.B. Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş Yunanistan’ın Atina açılımını yapması gerektiğini; dostluğun ve eşitliğin olması gerektiğini vurguladı.

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener festival dolayısıyla Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif’i kutladığını belirtti.

Şener, “Bu tür etkinlikler sizlerin birlik ve beraberliğinizin güçlenmesi için önemli vesileler. Bunları sürdürün. Sizler Yunanistan vatandaşısınız. Sorunların çözümünü öncelikle Atina’da arayacaksınız. Bugün Yunanistan Meclisi’ne gönderdiğiniz iki milletvekili aramızda. Onlar Atina’da çok güzel mücadele veriyorlar. Onların sizin sorunlarınızı çözmeleri için ön şart sizlerin birlik ve beraberlik içinde olmanızdır. Artık, “ben yaptım değil, biz yaptık” demeyi öğrenin. Kişisel çekişmelerinizi Azınlık tebası önüne koymayın…Siz birlik ve beraberlik içinde olduğunuz zaman sırtınız hiçbir zaman yere gelmez. Dininize ve dilinize sahip çıkın. İslâmiyet’e ve Türkçe’ye sahip çıkın. Sizin dininizin, dilinizin bekçileri seçtiğiniz müftülerdir, din adamlarıdır. Müftülerin sadece camide değil, camiden çıktıktan sonra da arkasında durmaya devam edin. Saflarınızı sık ve düzgün tutun. Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birlik ve beraberlik içinde olmama lüksü yok. Malumunuz azınlık hakları alanında karşıtlık ilkesi yoktur. T.C., Osmanlı’dan miras aldığı hoşgörü ve alicenaplık sayesinde, bugün azınlık hakları alanında, dini özgürlükler alanında çok ciddi adımlar atmaktadır. Eskiden bu alanda AB kriterlerinden söz edilirdi, bugün, günümüzde, dünyada azınlık hakları alanında artık Türkiye kriterleri konuşuluyor! Biz çıtayı çok yükselttik. Bütün Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi örnek almalarını diliyoruz…” Görüşlerine yer verdi.

Etkinlikte, ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, Gümülcine S.Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, Edirne güreşçileri temsilcisi Habil Kara, Bursa Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Kenan Akın
Bulgaristan Eskicuma Müftüsü Enver Kasırçam, Aytos Bölge Müftüsü Selahattin Muhterem, Bulgaristan Burgaz milletvekili Durhan Mustafa, Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı yaptıkları kısa selamlama konuşmalarında davet için teşekkür ettiler ve güreşçilere başarılar dilediler.

Etkinliğin devamında konuşmacılara plaketler sunuldu.

Etkinliğin kültürel bölümünde ise İskeçe Türk Birliği, Gümülcine Türk Gençler Birliği ekipleri sahneye çıktı.

Günün merak edilen başpehlivanlık güreşlerinde ise finalde Kocaeli bölgesinden Faruk Akkoyun’u yenen Edirne’li Ahmet Yavuz Alantepe 2012’nin başpehlivanı ünvanını aldı.

Alantepe etkinlikleri madalya töreniyle sona erdi.

Alantepe Etkinlikleri’nde bu yıl T.C. Kültür Bakanlığı ekiplerinin yer almamaları dikkat çekti. Yine Alantepe’de uluslararası nitelikte bir etkinlik düzenlenmesine rağmen yolun hala karayol olması ve bölgede elektriğin bulunmaması olumsuzluklar arasında yer aldı.

www.rodopruzgari.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.