BOSNA HERSEK’TE YENİ HÜKUMET 14 AY SONRA KURULDU

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

 

Bosna Hersek’te geçen yıl ekim ayında yapılan genel seçimin ardından kurulan yeni hükumet, Temsilciler Meclisi’nde güvenoyu aldı.

Bosna Hersek Temsilciler Meclisi, hükmeti oluşturacak isimleri görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Tartışmaların ardından yapılan oylamada, 29 milletvekili “evet”, 8 milletvekili “hayır” oyu kullanırken, bir milletvekili de çekimser kaldı.

Yeni hükumetin güvenoyu alması sonucunda ülkede 14 ay sonra hükumet kurulmuş oldu. Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliğinden (SNSD) Zoran Tegeltija’nın başkanlık edeceği Bakanlar Konseyi’ni oluşturan isimler ise şöyle:

Bakanlar Konseyi Başkanı Zoran Tegeltija, Dışişleri Bakanı ve Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Bisera Turkovic, Maliye Bakanı ve Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı Vjekoslav Bevanda, Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Stasa Kosarac, İletişim ve Ulaştırma Bakanı Vojin Mitrovic, Sivil İşler Bakanı Ankica Gudeljevic, Adalet Bakanı Josip Grubesa, Güvenlik Bakanı Fahrudin Radoncic ve Savunma Bakanı Sifet Podzic.

PARTİLER YENİ HÜKUMETİ KURMAK ÜZERE ANLAŞMIŞLARDI

Ülkedeki en büyük Boşnak, Sırp ve Hırvat partileri kasım ayında yeni hükumeti kurma noktasında anlaşmış, geçen süre zarfında bakan ve bakan yardımcılarının isimleri belirlenmişti. Hükümet, SNSD’nin yanı sıra Demokratik Eylem Partisi (SDA), Bosna Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH), Daha İyi Gelecek Birliği (SBB) ve Demokrat Cephe (DF) partilerinden oluştu.

 

Kaynak: QHA


İçeriği Paylaş