AB komiseri Sofia Tech Park’ta inşaat alanını denetledi

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

0810_Kuneva_Moedash

Araştırma, Bilim ve İnovasyondan sorumlu AB komiseri Carlos Moedas, Bulgaristan’ın “Rekabet Edebilirlik” operasyonel programı kapsamında 50 milyon avronun benimsediği Sofiya Tech Park’ın inşaatına yüksek değer biçti. Moedas, Başbakan Boyko Borisov, Başbakan Yardımcısı Domislav Donçev ve Bakan Todor Tanev eşliğinde inşaat alanında teftişte bulundu. AB komiserinin ziyaret amacı “ Bilim ve inovasyonlar” ulusal sistemine yapılan denetim rapor sonuçlarının başbakana sunmasıdır. Bilim ve inovasyonlar ulusal sistemi, Horizont 2020 bilim ve inovasyonlar çerçeve programının bir parçasıdır.

Bir araya gelen Avrupa politikaları koordinasyonu ve İdari konulardan sorumlu başbakan yardımcısı Miglena Kuneva ve Araştırma, Bilim ve İnovasyondan sorumlu AB komiseri Carlos Moedas, AB Konseyi dönem başkanlığı sırasında Bulgaristan’ın uluslararası bilim ve inovasyonlar forumuna ev sahipliği yapmasını kararlaştırdılar.

İkisi, Avrupa fonlarının şu anki program döneminde bilimin gelişmesine yönelik üye ülkelere sağladıkları imkanları değerlendirdiler. Bunun yanı sıra üye ülkelerin bütünleşmesi ve entegrasyonun artırılmasına yönelik politikanın bir parçası olarak Bulgaristan’ın Schengen üyeliği konusuna da değinildi. Avrupa komiseri Avrupa Komisyonu’nun Bulgaristan’ın taleplerine olumlu tutumunu teyid etti.

 

Kaynak: bnr


İçeriği Paylaş