Türkiye-Bulgaristan sınır kapısında tır kuyruğu 22 km!

Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin ihracat yükünü çeken TIR araçları Avrupa’ya açılan kara sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu.

Hafta sonu olması nedeniyle yoğunluğun yaşandığı Avrupa’ya açılan kara sınır kapısı Kapıkule’de 22, Hamzabeyli sınır kapısında ise 9 km TIR kuyruğu oluştu.

Bulgaristan’ın hafta başı itibariyle her TIR aracını X-ray cihazına sevk etmesi ve yük taşıyan tır araçlarında yasa dışı insan kaçakçılığını önlemek adına bir dizi tedbirler alması işlemleri yavaşlamasına neden olurken hafta sonu Bulgar gümrük kapısında yapılan rüşvet operasyonu da TIR alımlarını adeta durma noktasına getirdi.

2 bin’e yakın TIR aracının beklediği Kapıkule sınır kapısındaki 22 km’lik kuyrukta sürücüler uzayan bekleme sürelerine karşın yetkililerin harekete geçmesini istedi.48 saate yakın süredir bekleyen Tır sürücüleri ihtiyaçlarını görmek için dolap adını verdikleri Tır dorsesindeki mutfaklarında yiyecek ihtiyaçlarını karşılarken, tuvalet ihtiyaçlarını karşılayamamanın sıkıntısını çektiklerini belirttiler.

Öte yandan TIR sürücüleri son aylarda bekleme sürelerinin bir hayli arttığını ve 3 günde teslim edecekleri yükün 2 gününü sınır kapılarında geçirdiklerini kaydettiler.

Kent merkezini geçen tır kuyruğunu fırsata çeviren bazı satıcılar ise sürücülere çay kahve satışının yanında karpuz,ekmek ve diğer temel ihtiyaç maddelerini de yüksek fiyattan satarak kısa zamanda çok para kazanmanın yolunu seçmiş durumda.

Bulgaristan tarafının alımları hızlandırmak adına personel takviyesi yaptığı ancak AB denetmenlerinin sınır kapısında olması ve denetim yapılıp yapılmadığını yerinde görmek istemeleri alımların yavaşlamasında en önemli etken olarak gösteriliyor.

Bulgaristan tarafında 2 adet X-ray cihazı aktif olarak hizmet verirken bir tır aracının ortalama 20 dk sürede tarama işleminin tamamlandığı ve risk analizleri çerçevesinde de araçların inceleniyor olmasının kuyrukların uzamasına sebep olduğu ifade ediliyor.

tirkuyruyyyy

Kaynak: edirnehaberci.com

 


İçeriği Paylaş