8. Geleneksel Balkan Şenliği Muhteşem Oldu

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin gelenekselleşen etkinlikleri artık Kocaeli’nin de dışına taştı. Bu yıl düzenlenen 4. Uluslararası Hıdırellez Bayramı Türkiye’nin örnek hıdırellez kutlamalarından birisi olurken, her yıl yaklaşık bin kişinin katıldığı iftar Balkan Türklerinin tarihini iple çektiği etkinlikler arasında yer aldı. Bu yıl 8.’si düzenlenen “Balkan Şenliği” de yaz aylarında üyelerin rağbet gösterdiği bir etkinlik oldu.

Geleneksel olarak Sapanca Gölü kenarındaki SEKA Kamp  alanındaki etkinlik de çalınıp söylen Balkan-Rumeli ezgileri oyunlar, çekişmeli geçen urgan çekme yarışları, çuval ile zıplama, sandalye kapmaca, yumurta taşıma ve yoğurt yeme yarışları eskiyi de yaşatan yarışlar oldu. Bu sene bu yarışlar Kartepe Belediyesi’nin “Unutulmuş Değerler Festivaline” de örnek oldu ve Belediye festivalinde bur yarışlara da yer verdi.

Sabah erken saatlerden itibaren gelmeye başlayan üyeler, kahvaltı ile güne başladı. Genel Merkezin yanı sıra Gebze, Körfez ve Çayırova Şubelerinin de yer aldığı programda kendi mangalını kendisi yapan üyeler öğleden sonra da Balkan Müzikleri eşliğinde oyunlar oynadı, yarışmaları gerçekleştirdi. Çevreye yayılan Balkan Ezgileri farklı yörelerden dernek üyeleri ve vatandaşları da çekerken, Festivale gelen Sırbistan Halk oyunları ekibi de Bal-Türk’ün oyunlarına iştirak etti.

 


İçeriği Paylaş