3 gün kalma şartı kalktı!

Haberler
İçeriği Paylaş

Yurt dışına çıkış yapan ve burada 3 gün kaldıktan sonra ülkelerine giriş yapan kişiler hakkında uygulanan “üç gün kalma şartı” Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Kanunu’nda ki değişiklikle esnetilmiş oldu.

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan ve “4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Karara göre daha önce yolcuların free shop’dan alışveriş yapabilmeleri için 3 gün yurt dışına kalmaları gerekirken, yapılan değişiklikle bu şart kaldırılarak, alışveriş yapma hakları ayda 10 adetle sınırlandırılmıştır.”denildi.

Yani buna göre yurt dışına çıkış yapacak kişilerin free shoplardan alış veriş yapmaları için 3 gün kalma şartı ortadan kalmış oldu. Edinilen bilgiye göre vatandaşlar yurt dışına giriş çıkış yaptıktan sonra dönüşte free shoplardan 3 karton sigara ve 1 litre içki alımı yapabilecekler. Bunuda aylık 10 defaya mahsus olmak kaydıyla sınırlandıran yetkiler bir kişinin ayda en fazla 30 karton sigara ile 10 litre içki alabileceğinin bu değişiklikle mümkün olabileceğini kaydettiler.

Yapılan bu değişiklik sonrasında içki ve sigara alımı yasağının esnetilmesiyle çifte vatandaşlar başta olmak üzere Edirne iline günübirlik gelen yabancıların avantajlı olabileceği,her gelişlerinde 3 karton sigara ve bir litre içki alabileceği,otobüs firmalarının ise bunu abartarak koltuk bazlı yolcu taşımacılığını eskiden olduğu gibi yeniden yaparak Türkiye’ye sigara ve içki girişini arttırabilecekleri ifade ediliyor.

Bu uygulamanın en çok gümrük sahalarını işleten free shoplara yarayacağı ve satışlarını artacağı belirtilirken SETUR gibi Gümrük sahalarında satış yapan firmaların sistemlerini değiştirecekleri ve kişilerin pasaport bilgileri üzerinden satış yapacakları ayda 10 defa sınırlamasını ve kotayı sistemden görerek satışı buna göre yapacakları ifade edildi.

Yapılan bir başka değişiklik ile Yurt dışından emekli olanlar için emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa getirecekleri taşıtları için Türkiye’ye son giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az yüz seksen beş gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunma koşulu aranmaz.

Ayrıca, sürelerinin tamamını kullanmadan taşıtıyla Türkiye’den çıkan emeklilerin, izin süresi içinde olmak koşuluyla, izinden kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye girişlerinde, bir yılda en az yüz seksen beş gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunma koşulu aranmaz şartının değiştiği ifade edildi.

Kaynak: edirnehaberci


İçeriği Paylaş