1 Ocak 2020’de Yürürlüğe Gireceği 10 yılık Bulgaristan Pasaportu Gündemi oldukça olumlu gidiyor

Haberler
İçeriği Paylaş

1 Ocak 2020’de Yürürlüğe Gireceği 10 yılık Bulgaristan Pasaportu Gündemi oldukça olumlu gidiyor

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın Bulgar Kişisel Belgeler Yasası’nda değişiklik yapılması ile sunduğu 10 yıllık Bulgar pasaportu geçerlilik süre için düzenlenmelidir. Bu, Dışişleri Bakanlığı tarafından ilan edildi.
Değişikliğin 1 Ocak 2020’de yürürlüğe gireceği, ihraç edilen teknolojiyi değiştirmek için harekete geçmenin gerekli olduğu düşünülmektedir.
Buna ek olarak, Bakan Zaharieva vatandaşlarımıza yurtdışında pasaportlarını almak için yalnızca konsolosluk bürosuna bir ziyarette bulunuyor. Dışişleri bakanlığına göre, bu yenilikler vatandaşların yanı sıra yabancı vizeye sahip olanların hepsini de 10 yıl geçerliliğini koruyacak.
Değişiklikler, kişisel belgeler için bir başvurunun çevrimiçi gönderilmesini mümkün kılacaktır. Kimlik, elektronik bir imza yerine eski bir belgenin taranmış bir kopyasıyla doğrulanacaktır. Bununla birlikte, bu durumda, vatandaş kişisel olarak yeni belgesini almak için ilgili konsolosluğa gitmelidir.
Yeni bir belge için konsolosluğa kişisel başvuruda bulunan Bulgarlar pasaportlarını veya kimlik belgelerini kurye ile ev adreslerine ulaştıracak, değişiklikleri de sağlayacaklar.
Belge çıkarma şartları da değişecektir. Bunlar 50% azalacak – bugüne kadar 90 günlük olan normal hizmet 45 gün inecek. Diğer başvurular da , daha önce olduğu gibi 60 gün değil 30 gün inecektir .
Bu değişikliklerle birlikte, geçici pasaport ücretinin dörtte bir oranında düşürülmesi gibi vatandaşları hafifletmeye zaten başladı . Ayrıca bazı büyükelçilikler banka ve ya kredi kartlarıyla ödeme kolaylığı sağlanacak, banka POS terminalleri bazı Konsolosluklarda Atina, Roma, Lahey ve Milano’da faaliyet gösteriyor. İlk Hizmet sunumunun ilk birkaç saate binlerce kişi bu yeni uygulamaya faydalanmıştır.

 

Kaynak: http://bulgaristankonsoloslugu.eu/1-ocak-2020de-yururluge-girecegi-10-yilik-bulgaristan-pasaportu-gundemi-oldukca-olumlu-gidiyor.html


İçeriği Paylaş