Romanya, Pazar günü yapılacak yerel seçimlere kilitlendi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Pazar günü, 15 milyon 640 bin 37 kişi belediye başkan ve meclis üyelerini seçmek için sandık başına gidiyor. En yoğun seçim çalışmaları Başkent Bükreş’te yaşanıyor. Kalabalık merkezlerde kurulan çadırlarda adayların broşürleri dağıtılırken seçmenlere tansiyon ölçme ve kilo tartma gibi küçük hizmetler de veriliyor. 
Romanya genelinde bu pazar günü (10 Haziran) yapılacak belediye başkanlığı ve meclis üyeliği seçimi için geriye sayım başladı. 15 milyon 640 bin 37 kişinin sandık başına gideceği seçimler için partiler propagandalarını yoğunlaştırdı. Ülke genelinde büyük-küçük 3 bin 187 belediye başkanlığı için 14 bin 144 aday yarışıyor.

Demokratik bir ortamda devam eden yarışta adaylar verdikleri vaatlerle seçmenlerin oyunu çekmeye çalışıyor. En yoğun seçim çalışmaları Başkent Bükreş’te yaşanıyor. Kalabalık merkezlerde kurulan çadırlarda adayların broşürleri dağıtılıyor. Bükreş’in eski belediye başkanlarının çoğu yine aday. Başkentte seçim yarışının; eski başkan bağımsız aday Sorin Oprescu ile PDL adayı Silviu Prigoana arasında geçeceği tahmin ediliyor. Üçüncü bir isim olan Dan Nicuşor’ın da yine sürpriz yapabileceği belirtiliyor.

Bu arada genel seçimlerin önümüzdeki Kasım ayında yapılması kesinleşirken USL koalisyon partilerinin verdiği yeni seçim yasası parlamentoda kabul edildi. Yeni seçim sistemine göre çoğunluklu oylama sistemi geçerli olacak. Bu sisteme göre tek tur halinde yapılacak seçimlerde kim önde ise seçimi o kazanacak. Bu arada muhalefetteki PDL miletvekillerinin parlamentodaki milletvekili ve senatörlerin sayısını 300’e düşürülmesini talep eden kararı ise parlamentoda kabul görmedi.

Soydaşlar Köstence’de yine Mazare’yi destekleyecek

Köstence’deki he iki soydaş derneği de aldıkları yönetim kurulu kararına göre USL koalisyonunun mevcut belediye başkan adayı Radu Ştefan Mazare’yi, İl Meclis Başkanlığı için de Nicusor Daniel Constantinescu’yu destekleme kararı aldı.

Dobruca bölgesindeki belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için çok sayıda soydaş isim de adaylığını koydu.

Mecidiye’de Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinden işadamı Nedret Bekiş, Murfatlar’dan Remzi Bolat, Hamzaca’dan Amza Şagatai, Dobromir’den Iusein Visel, Lumina’da ise Ali Aidar isimli soydaşlar belediye başkanlıklarına aday oldular.

Bölgede bulunan çok sayıda belediye Meclis üyeliklerine ise: Kobadin’de Demir Gürsel, Bayramdede’de Aptula İlhami, Amza Ayse, Iusein Iusein, Tekirgöl’de Temocin İsmail, Abdula Edvin, Taner Curtacai, Tuzla’dan Reşid Taner, Uzan Curtacai, Toprakhisar da Gani Daniar, Gafar Feridun, İbadula Beigean ve Eforie Belediye meclis üyeliği için de Onat Gelmambet adaylıklarını koydu.

HAYRİ GÜL BÜKREŞ, Romanya Zaman


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.