Kosta Koev’den Bal-Türk’e ziyaret

Bal-Türk'ten Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Konsolos Kosta Koev Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin Genel Merkezini ziyaret etti. İzmit’te bulunan dernek genel merkezine gelen Koev’i Genel Başkan Bülent Karagöz, Başkan Vekili Dr. Bayram Çolakoğlu ve Dernek Sekreteri Sevginar Kocaali karşıladı.

İstanbul’daki görevine kısa bir süre önce başlayan Koev, daha önce kendilerini ziyarete gelen Karagöz ve Çolakoğlu’na iadeyi ziyarette bulunmuş oldu. Ziyaret sırasında Koev’e derneğin çalışmaları hakkında bilgi verildi ve derneğe ait basılı eserlerden de kendisine takdim edildi. Görüşmelerde, bir süre önce Bal-Türk’ün koordinasyonu çerçevesinde düzenlenen Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinin Bulgaristan’da gerçekleştirdiği kültür gezisi önemli bir yer tuttu. Konsolos Koev’e gezinin sonuçları ve katılımcıların izlenimleri hakkında bilgi verildi. Katılımcıların gezi programından memnuniyeti Koev’i de sevindirdi.

Bal-Türk’ün Kocaeli’deki on iki belediye ve Büyükşehir Belediyesine Bulgaristan’dan kardeş şehir ilişkisi kurma projesi, görüşülen diğer önemli bir konuydu. Bu konuda kat edilen yol ve yapılması düşünülenler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Projeyi destekleyen Kosta Koev de Kocaeli’deki belediyelerden kardeş şehri olmayanlara kardeş şehir bulunması konusunda yardım sözü verdi.

Ziyarette özellikle kardeş şehir ilişkisi kurulduktan sonra bunun aktif bir şekilde devam ettirilmesi ve ortak AB projeleri yapılması ile tecrübe paylaşımı konuları üzerinde görüş birliğine varıldı.

Dernekten ayrıldıktan sonra akşam yemeğine geçen Bal-Türk Genel Başkanı Karagöz, Başkan Vekili Çolakoğlu ve Konsolos Koev birlikte akşam yemeği yedi. Akşam yemeğinin ardından konuk konsolosu İzmit Sporium Tesislerine götüren Karagöz, burada konuğuna tesisi gezdirdi. İlişkilerin güçlendirilmesi ve sıklaştırılması dilekleriyle konuk Konsolos İstanbul’a uğurlandı.


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.