İzzetbegoviç, Yosipoviç ile görüştü

Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Hırvatistan Devlet Başkanı İvo Yosipoviç ile görüştü.
Bosna-Hersek’in kuzeybatısındaki Bihaç kentinde görüşen İzzetbegoviç ve Yosipoviç, iki ülke arasındaki sınır ötesi iş birliği ve ortak projeler gibi konuları ele aldı.
İzzetbegoviç, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin ekonomik istikrarına katkı sağlayacak olan ortak projelere vurgu yaptıklarını belirterek, Hırvatistan’ın AB üyesi olduktan sonra bölgeye daha da fazla katkı sağlayacağını ifade etti.
Bosna’nın batısında yer alan Unsko-Sanski Kantonu ile Hırvatistan’ın Lika bölgesine doğalgaz sisteminin kurulması hakkında da konuştuklarını söyleyen İzzetbegoviç, eski Yugoslavya zamanında askeri havalimanı olarak değerlendirilen ve şu anda iki ülke arasında kullanımı konusunda sorunlar nedeniyle boş duran Bihaç yakınlarındaki Jelyava Havalimanı konusunu da görüştüklerini bildirdi.
İzzetbegoviç, söz konusu yerin bölgenin tamamına hizmet edecek bir kargo havalimanına çevrilmesi konusunun gündeme geldiğini belirterek, “Projenin 2.7 milyar avroluk değeri bulunuyor. Bu projenin hayata geçmesi halinde 40 bin kişiye iş imkanı sağlanır” dedi.
Hırvatistan Devlet Başkanı Yosipoviç ise Jelyava Havalimanı projesiyle ilgili, “Bu projenin hayata geçmesi için bilimsel çalışmalar başlatacağız. Gerekli hazırlıkları yaptığımız takdirde bu proje ciddi bir boyut kazanacak” diye konuştu.
Ülkesinde yapılan nüfus sayımıyla ilgili de Hırvatistan’da yaş ayan Boşnakların ait oldukları etnik gruba uygun kayıt olmaları konusunda bir sıkıntı bulunmadığını ifade eden Yosipoviç, ayrıca Riyeka kentinde inşa edilen İslam Merkezi’nin yapım çalışmasının devam ettiğini, buranın ülkedeki tüm Müslümanlar için çok önemli bir yer olacağını bildirdi.
İzzetbegoviç ve Yosipoviç, Bihaç’taki görüşmelerinin ardından Hırvatistan’ın Riyeka kentine gitti.
Öte yandan, Yosipoviç, geçen hafta Reuters’e yaptığı açıklamada, Libya’daki olaylara dikkati çekerek, “Bosna’da da çok sayıda Müslüman’ın yaşadığı ve bu ülke ile sınır paylaştıkları gerekçesiyle ülkesinin zor durumda kalabileceği” yönündeki sözleri, Bosna-Hersek’te büyük tepki toplamıştı. Yosipoviç, daha sonra “yalnış anlaşıldığı” yönünde açıklama yapmıştı.

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.