Zamma rağmen Bulgaristan asgari ücrette son sırada

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da bugünden itibaren çalışanlara ödenen asgari ücret, 20 levalık zamla 380 levaya (190 avro) yükseltildi. Ancak Bulgaristan, 20 levalık zamma rağmen Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında en düşük asgari ücretin ödendiği ülke konumunda.

Bulgar basını, zamlı asgari ücretin AB üyesi ülkeler arasında en düşük olduğuna dikkat çekerken, komşu Romanya’da bile asgari ücretin 220 avro olduğunu belirtiyor.

Bulgar vatandaşları ise yapılan zamma rağmen 380 levanın çok düşük olduğunu kaydederek, bu parayla geçinmenin zor olduğunu söylüyor.

Yunanistan sınırındaki Kirkovo (Kızılağaç) kasabasında yaşayan Valentin Mitkov,Bulgaristan’da 380 levalık asgari ücretle geçimini sağlamasının imkansız olduğunu belirterek, “Zaten işsizlik oranı çok yüksek, gençler Batı Avrupa ülkelerine gurbete gidiyor.Bu asgari ücretle temel ihtiyaçlar bile karşılanamaz” dedi.

Yıllarca Almanya’da çalıştıktan sonra Kirkovo’ya dönen Mitkov, orada biriktirdiği para sayesinde ekonomik durumunun iyi olduğunu ancak yeni asgari ücretin düşük olduğunu savundu.

Mitkov, “Fiyatlar yüksek. Maaşlar sabit kalıyor ve bu durum değişmeli. Yeni asgari ücret çok yetersiz” şeklinde konuştu.

Bulgaristan, 1 Ocak 2007’den itibaren AB üyesi olmasına rağmen yapısal sorunları çözememiş olması nedeniyle verimlilik ve ekonomik büyümede istenilen düzeyi yakalayamıyor.

AA

euro_01111111


İçeriği Paylaş