Yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları seçmen listesine yazılmak için başvurabilir

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

4 Nisan’da yapılacak Parlamento seçimlerinde oy kullanmak isteyen yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşları Merkez Seçim Komisyonunun (MSK) cik.bg web sitesi üzerinden elektronik başvuru yapabilir. Bunun için son tarih 9 Mart gece yarısı sona eriyor.

Bulgaristan’ın ilgili ülkedeki diplomatik veya konsolosluk misyonuna da oy kullanmak için başvuru yapılabilir. Bu, imzalanan ve şahsen veya mektupla sunulan yazılı bir başvuru formu aracılığıyla yapılabilir. Başvuruda bulunmayan yurt dışındaki yurttaşlarımız da ilgili yerleşim yerinde seçim sandığı bulunduğu halde oy kullanma haklarını kullanabilecek.

Bu durumda onlar seçim günü oy kullanacakları sandık başında beyanname doldurabilir. Yurt dışında açılacak sandık sayısı ve onların açılacağı yerler 13 Mart’a kadar belli olacak. AB ülkelerindeki diplomatik veya konsolosluk misyonu dışında bir yerde sandık açmak için 60 başvuru gerekiyor.

Ancak Seçim Kanununa göre AB üyesi olmayan ülkelerde 35’e kadar sandık açılabilir. Brexit’ten sonra bu kısıtlama artık İngiltere için de geçerli oldu. Şu anda MSK’nın web sitesinde yer alan bilgiye göre, 1706 ile en çok başvuru Birleşik Krallık’ta sunuldu. Onu 1359 başvuru ile Almanya izledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

https://www.cik.bg/bg/ns2021/izvan-stranata/submit


İçeriği Paylaş